Štai tas mano žadėtasis pasidalinimas informacija paie slaptus ingredientus, kurie turi būti kiekvieno gurmano, mėgstančio pagerintus skonius, spintelėje. Jūs sakysite,- kam tiek gastronominiai, jei galima atsidaryti gėrimų baro dureles ir ten rasti kokio nebengaus brendžio arba gėrimui netinkamo vyno? Iš dalies jūs teisūs, bet tuoj jums pateiksiu keletą argumentų, kodėl ši išeitis nėra pati geriausia.

Kadangi man alkoholinių gėrimų gaminant prisireikia gan dažnai (vynų – troškiniams, konjako – vištienos kepenėlių pate, romo – saldiems kepiniams ir desertams…), visada, kai prisiartnu prie alkoholinių gėrimų baro, mano vyras mane nužvelgia su siaubu: „nejaugi naudosi ŠITĄ konjaką paštetui?????”. Aiškinimai, kad prireiks vos lašelio, kad skonis būtų ypatingas, nepadeda. Jam kažkodėl atrodo, kad pagurkšnoti prieš miegą gero konjako yra kur kas svarbiau, negu tą pačią porciją supilti į šventinį kulinarinį kūrinį, kuriuo gardžiuosimės patys ir mūsų svečiai. Jis, aišku, man gėrimų „išrašo”, bet tai būna paprastai tie, kurie stovi ilgai neliečiami – kokie nors Alitos brendžiai ar prasti vynai.

Kita vertus, pagalvokite, kaip prabangių gėrimų panaudojimą sukontroliuoja didelių restoranų vadovai. Juk nestovi kaskart šalia virtuvės šefo ir netikrina, ar šis į patiekalą įpylė VSOP konjako, ar tą konjaką susivertė į burną, pakeisdamas patiekale kuo nors kur kas paprastesniu? Tad gamintojai ėmė ir sugalvojo gudrybę – jie pradėjo gaminti gastronominius gėrimus (konjakus, kalvadosus, romus), pagardindami juos druska ir pipirais!! Ir čia visi klausimai savaime išsisprendė: nereikia nei virtuvės šefų kontroliuoti, nei savo vyrui aiškinti, kaip svarbu būtent šis, o ne kitas ingredientas patiekale!!

Negana to, gastronominiai alkoholiai neapmokestinami milžiniškais akcizais kaip likę alkoholiniai gėrimai, nes jie priskiriami maistinių ingredientų kategorijai!! Todėl kai pamatysit, kiek kainuoja litras liuksusinio prancūziško gastronominio konjako, tai garantuoju, kad triskart perklausite pardavėjų, ar taip gali būti!! Įsigijus litrą gastronominio romo, konjako ar kalvadoso, galima visus metus gyventi ramiai ir negailint eksperimentuoti virtuvėje, siekiant išgauti ypatingus patiekalų skonius.

Coconut rum-1_LR

Konditerijai skirti alkoholiniai gėrimai – konjakai, romai, įvairių skonių romai (kokosų, apelsinų, vanilės) – savaime suprantama, be druskos ir pipirų. Tačiau jų konsistencija sutirštinta, tad pilant į kepinius nereikia rūpintis, kaip atitaikyti miltų ar kitų sausų ingredientų kiekį, kad tešla ar kremas gautųsi reikiamos konsistencijos. Skonis ir kvapas, aišku, aukščiausios klasės!!

Slyvu uogiene-4_LR

Aš savo eksperimentus pradėjau nuo slyvų ir kriaušių uogienės, kurią gal geriau būtų pavadinti čatniu, nes ji bus vartojama su mėsiškais patiekalais. Slyvomis mane, neturinčią kaimo nei sodybos, aprūpino mano Derliaus Šventė, vardu Loretukas:) Gavusi visą slyvų maišą iš Loretuko papildomai gavau dar ir laiko patikrintas instrukcijas, kaip išvirti pačią skaniausią slyvų uogienę. Pasirodo, pašalinus kauliukus iš slyvų, visas jas reikia užberti cukrumi (bėriau apie 300g cukraus kilogramui slyvų), ir palaikyti pernakt, kad išsiskirtų sultys. Tada pusę kiekio slyvų kartu su sultimis supilti į puodą, įmesti cinamono lazdelę ir virinti, kol visas skystis išgaruos, slyvos suvirs. Pabaigoje supilti likusias slyvas (taip pat ir kitus vaisius, jei naudojate – pvz., kriaušes) ir dar pavirti, kol jos sukris, bet nesutež iki košės. Prieš išjungiant ugnį ir išpilstant į stiklianėlius, įpilti gastronominio kalvadoso (pamatysit, kaip pakvips visi namai!!!) ir po 4-5 minučių galima pilti į paruoštus (sterilizuotus) indus.

Slyvu uogiene su kriausemis ir kalvadosu

Vakar parsinešiau tris knygas apie gastronominių alkoholių panaudojimą virtuvėje, tad imsiuosi jas studijuoti ir dalintis žiniomis su jumis:)

P.S. Gastronominių alkoholių ieškokite „JK gėrimų namuose”, Vilniuje, Etmonų 4.

Komentarų apie "Gastronominiai gėrimai. Slyvų ir kriaušių uogienė su cinamonu ir kalvadosu": 7

 1. Nida:

  Marija, aš kadangi viską iš akies dėliojau, tai tiek maždaug ir supyliau to cukraus. Bet mano slyvos buvo išskirtinai saldžios… Dabar, kiek kartų buvau nusipirkusi, tai jau rūgščios buvo. Į tokias supilčiau ir pusę kg cukraus. Kriaušių irgi dėjau tiek, kiek turėjau (irgi be galo saldžios buvo), na o kalvadoso tai pilkite, kiek negaila – iki pusės stiklinės galite supilti. Įpylus kalvadoso ilgai nevirkite, tegul truputį nugaruoja alkoholis, o visas skonis suintensyvėja (ne ilgiau nei 4-5 min). O šiaip tai ragaukite – ir jei nepakankamai saldu, pridėkite dar cukraus! Tas pats su cinamonu. Įberkite šaukštelį. Jei paragavus (kai jau sutirštės) norėsis daugiau cinamono aromato, dar įbersite!! Sėkmės ir sakanaus:)

 2. MarijaD:

  Sveiki Nida,

  Noriu virti tokią uogienę, bet gal padėtumėt su šiais klausimais?
  Kokia proporcija maždaug kriaušių/slyvų šioje uogienėj?
  1kg slyvų,
  300gr cukraus,
  1kg kriaušių,
  2 valg.š. kalvadoso?
  Gal per mažai cukraus tuomet? Neturiu cinamono lazdelės, kiek malto cinamono dėti? ½ arbatinio šaukštelio?

  Jūsų blogo nauja gerbėja,
  M.

 3. Nida:

  Aušra, vieno atsakymo turbūt ir nėra:) Nes pagurkšnojimuui skirti gėrimai kažkodėl turi savybę būti sugurkšnotais, o tada kai jų prireikia, tai ir nėra:) Bet iš kitos pusės, visai smagu kokį padažą gaminant palaižyti to gero konjako, ne vien supilti į patiekalą:) Bet jei rimtai, tai gastronominiai specializuoti gėrimai yra super. Nes žinai, kad kiek pasidėjai į spintelę, tiek ir rasi, kai prireiks:)

 4. Ausra:

  nezinau, ar tai, jog tie gerimai netinka siaip sau pagurksnojimui, yra ju privalumas, ar trukumas;

 5. Nida:

  Dusia, o aš pasiilgau to gausaus derliaus, kuris neapsiriboja vien tik obuoliais, slyvomis ir keliomis kriaušėmis… Jums nereikia rūpintis atsargomis žiemai, nes pas jus tas derlius nesibaigs niekada. O čia bus liūdna jau tuoj, nes švieži bus tik bananai iš Argentinos parduotuvėse…

 6. dusia:

  Nida,pasiilgom straipsniu! aciu uz recepta. begu jieskoti uzmirstuju brangiuju gerymu! pradesiu uzsiimineti cheminiais uogieniu bandymais savo virtuveje. pas mus dabar toks gausus vaisiu derlius!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *