Prieš keletą dienų namuose ruošiau puotą dviženkliam skaičiui svečių. Kaip įprasta, sudarinėjant meniu daug laiko netenka sugaišti nusprendžiant koks bus desertas ar karštas patiekalas. Ieškant idėjų užkandžiams nutariau pasikliauti kulinariniais blogais.

Tik pradedantiesiems blog’ų gausa gali pasirodyti tarsi neįžengiamos džiunglės. Pamažu atsisijoja mėgiami ir patikimi, į kuriuos pažvilgčioju kaskart, kai tik turiu laiko. Vieni blog’ai neretai nuveda į kitus, kiti – priverčia surasti trečius… Vieni adresai iškart atsiduria „bookmarks” juostoje kompiuterio ekrano viršuje, kiti taip ir lieka tik prabėgomis peržvelgti…

Neįtikėtina, kiek minčių ir naujų idėjų galima atrasti blog’uose – dažnai ne profesionalų, o pasišventusių kulinarijos mėgėjų rašomuose dienoraščiuose. Su tomis naujomis mintimis ateina ir noras daug ką pakeisti savąjame… Bet šįkart norėčiau pasidalinti su jumis keliomis idėjomis kaip greitai, paprastai ir išradingai pasigaminti canape – vieno kąsnelio sumuštinukus, kurie ne tik labai gardūs, bet ir papuošia bet kokį stalą.

Šaldyta sluoksniuota tešla turėtų gulėti kiekvienos praktikuojančios šeimininkės šaldiklyje. Tikrai neverta kankintis ją gaminant pačioms, nes garantuotas tobulas rezultatas ir svarbiausia, greitis – tai tie du vektoriai, kurie net man, užkietėjusiai gaminių ruošimo „savomis rankomis” šalininkei, atrodo neginčijamai svarbūs. Taip pat įsitikinau, kad visai smagu spintelėje turėti ančiuvių dėžutę. Ši pikantiška detalė, panaudota sėkmingai kepiniuose, pradžiugins ne vieną jūsų svečią. Tik nepadarykite taip, kaip mano dukra: ji su klasioku vienąkart sumanė išsikepti picą su ančiuviais, ir pridėjo jų tiek, kad, aišku, picą teko išmesti… 🙁

Dar vienas dalykas, kuris praverčia žaidžiant su užkandžiais – tai karamelizuoti svogūnai. Tokius svogūnus kartais pasigaminu kaip priedą prie kokio nors karšto patiekalo. Bet atvėsinti jie tinka bet kokiam kontrastingų skonių gardėsiui pasigaminti.

Karamelizuoti svogūnai

1-2 galvos svogūnų, supjaustytos plonomis juostelėmis (pjaunam svogūną pusiau, o paskui pjaustom išilgai sluoksnelių)

2 kaupini šaukštai cukraus (geriausia – rudojo)

2 šaukštai balzamiko acto

Aliejaus

Žiupsnelis druskos

Svogūnus apkepiname įkaitintame aliejuje. Kai jie suminkštėja, apibarstome cukrumi, šiek tiek druskos (kad sustiprinti skonį), užpilam balzamiko actu, išmaišom. Įpilame porą šaukštų vandens, kad svogūnai gražiai troškintųsi šiame saldžiarūgščiame padaže. Kepiname ant nedidelės ugnies, kol skystis nugaruos ir svogūnai įgaus tamsiai rudą atspalvį (apie 20-25 min)

Na o dabar pristatau blogą, mano įkvėpėją ruošiant pastarąją kulinarinę fiestą: www.neringa-blogas.com. Pasisėmusi Neringos patirtimi, paruošiau tokius štai gardžius pyragaičius su ančioviais ir fetos sūriu bei figomis.

Pyragaičiai su ančiuviais

Sluoksniuotos tešlos paplotį supjaustome norimo dydžio kvadratėliais (pvz., 3X3 cm). Į juos dedame po šaukštelį karamelizuotų svogūnų, pusę ančiuvio, rikiuojame į pergamentiniu popieriumi išklotą kepimo skardą ir pašauname į orkaitę, įkaitintą iki 180C. Kepame kol gražiai pagels. Labai skanūs šilti, bet galima pateikti ir atvėsusius. Galima papuošti kaparėlio „uoga” arba kokio nors žalumyno šakele.

Pyragaičiai su figomis ir feta sūriu

Sluoksniuotos tešlos paplotį supjaustome apvaliais rutuliukais (man geriausia rutuliukų formavimui tinka brendžio taurė). Į viduriuką dedame po skiltelę figos ir gabalėlį feta sūrio. Jei neturite figų, galima naudoti kitokius vaisius – kriaušes, saldžias slyvas… Rikiuojame ant pergamentu išklotos skardos paviršiaus, dedame į orkaitę, kepame kol pagels.

Na o dabar – dėmesio! Neringos išradimas, vertas aplodismentų. Tai krepšeliai, kuriems nereikia jokios tešlos minkymo, o ant stalo jie atrodo tiesiog stulbinančiai. Be to, dėl skonio visada galite būti ramūs – sėkmė garantuota. Šie krepšeliai suformuoti iš paprasčiausios duonos, skirtos skrudinimu, riekelių. Procesas labai paprastas: apipjaustom duonos plutelę iš visų pusių, kočėlu iškočiojam duoną, kad liktų kuo plonesnė ir plokštesnė, kampus įpjauname įstrižai ir užlenkdami smailius kraštus formuojame „dubenėlį”. Jį dedame į keksiukų formą, ištepame vidinę pusę aliejumi ir kepame orkaitėje, kol parunda ir apskrunda (apie 15 min). Galite drąsiai išimti iš formelių, krepšelių forma laikysis patikimai. Na, o į vidų galima dėti ką tik turite: kombinuoti saldžius karamelizuotus svogūnus su parūkytu kumpiu, saulėje džiovintus pomidorus ar varškės kremą su česnakais, gal net pikantiškų salotų šaukštą. Lietuviškam stalui tiktų ir šaukštas tradicinės baltos mišrainės. Žodžiu, čia gali iki soties reikštis jūsų fantazija. Aš į krepšelius įdėjau Lobio – gruzinišką užkandėlę iš pupelių, graikiškų riešutų ir kalendrų (Lobio aprašytas mano blog’e anksčiau). Turiu pasakyt, kad šie krepšeliai nuo stalo išgaravo pirmieji.

Kadangi man ranka nekilo išmesti šviežutėlės forminės duonos plutelių, supjausčiau jas į kvadratėlius, apšlaksčiau aliejumi, apibarsčiau druska ir apskrudinau orkaitėje. Šie krutonai labai tiks pagardinti Cezario salotas arba įsiberti į trintą daržovių sriubą.

Linkiu sėkmės ne tik eksperimentuojant, skaniai maitinantis, bet ir nardant interneto platybėse bei ieškant genealių ir paprastų idėjų!

Komentarų apie "Gardūs užkandžiai. Kulinarinių blog’ų lobynas": 8

  1. Nida:

    Daiva, jei atvirai – nepamenu,,,, Taip seniai buvo tas receptas… Mėginkit su vidutinio dydžio svogūnais, svorio tikrai nepasakysiu…

  2. Daiva:

    Na vis dar skaitom 😊
    1-2 svogūnai.
    Gal būtų galima svorį?
    Jie tokie skirtingi.
    Norečiau padaryti tų karamelizuotų svogūnų , bet nerandu tikslaus recepto. Kai moki, rodos viskas aišku…
    Bet man vis kažkaip neskaniai gaunasi. Tai uogienė, tai šutinti svogūnai, tai per rūgštu…
    Kai viskas iš akies….

  3. Nida:

    Ups… Jau pataisyta:) Po 7 metų…. OMG, neįtikėtina net man pačiai, kad taip seniai tą tekstą rašiau, ir jį dar kažkas atsiverčia, paskaito. Ačiū už pastabas visiems!!!

  4. Nida:

    Giedriau, greičiausiai tu teisus!:) Ačiū už pastabą – pasitaisysiu. Nemėgstu gramatinių klaidų, labai stengiuosi jų nedaryti, bet tikrai pasitaiko, ypač su terminologija, kuri man labiau pažįstama anglų k., bet ne lietuvių:) Bet šį žodį jau išmokau – nuo šiol bus ančiuviai:)

  5. Giedrius:

    Viskas fantastiška, kaip tik sumaniau pasikepint karamelizuotų svogūnų prie išpjovos, tik man tie „ančioviai” akis bado – juk turėtų būti ančiuviai, taip? 🙂 Ar ančiousai 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *