Pralėkė mano Le Cordon Bleu prancūziškos kulinarijos kursai tarsi viena diena… Švilptelėjo pusantro mėnesio, nespėjau nė susigaudyti. Pradžioje kelionės iš Kanberos į Sidnėjų ir atgal (300km į vieną pusę) atrodė atrodė tarsi katorga, visos dienos projektas, o pabaigoje tai buvo švilpimas su vėjeliu, nė nesustojant pakeliuj kavos puodeliui… Gaila buvo atsisveikinti su mokykla, gaila buvo suvokti, kad antradienio ir trečiadienio vakarais nesusitiksiu su bičiuliais tapusiais bendramoksliais. Kol kas nežinau kuo užpildysiu staiga atsiradusio laisvo laiko marias:) 

Kursiokų grupė

Sunku ir beapsakyti, kokie naudingi, kokie įdomūs man buvo šie profesionalios virtuvės kursai. Pati mokykla, aišku, stulbina savo įrengtomis auditorijomis, žaliuojančiais prieskonių daržais ir terasomis, aukščiausios kokybės  virtuvinės technikos prifarširuotomis virtuvėmis ir pilnai įrengta darbo vieta kiekvienam studentui. Tačiau bene labiausiai mėgavausi mūsų dėstytojo Chef Patric Southon su begaline kantrybe ir meile perteikiamomis žiniomis, praktiniais patarimais, ir net pasidalintu kontaktu ateičiai, jei kuriam prireiktų kokio padrąsinimo ar virtuvės rebuso sprendimo. 

Le Cordon Bleu Diploma
Didelis ir labai mielas Le Cordon Bleu diplomas

Kiekviena 5 valandas trukusi „pamoka” – tai kelionė į vis naują klasikinės prancūziškos virtuvės kertelę. Nuo pusrytinio omleto keliaujant prie sviestinės sluoksniuotos tešlos, nuo Nicos salotų – iki bouillabaise, sraigių troškinio ir jūros gėrybių risotto, nuo jautienos kepsnio iki ėrienos šonkaulių eilutės, nuo aukštyn kojomis kepamo tarte tatin iki creme brulee… Laukiau kiekvienos pamokos tarsi pažangi pirmokė, mankštinau rankas koreguodama neteisingus peilio laikymo įgūdžius, pratinausi prie komercinės virtuvės technikos, elgesio taisyklių ir komandinio darbo. Neįkainojama patirtis, kurią naudosiu kasdien, ir kuria, nėra abejonių, mėgausis namiškiai…

Le Cordon Bleu Nida Degutiene
Su dviem klasiokėm – Hester ir Catherine tapom geriausiom draugėm

Na o mokyklos baigimo proga dalinuosi ir vienu klasikiniu prancūzišku desertu – Paryžietišku pyragu su kremu. Video kaip jis kepamas įdėjau ir į Instagram stories highlights.

Flan Parisien
Flan Parisien – tai klasikinis prancūziškas pyragas su kremu
Flan Parisien sliced
Trapios tešlos pagrindas ir kremo sluoksnis – Flan Parisien
Slice of Flan Parisien
Trapaus pagrindo ir kepto vanilės kremo harmonija
Slice of home baked flan parisien
Gabalėlis Flan Parisien – tikra palaima su puodeliu rytinės kavos
Print Recipe
Flan Parisien - Paryžietiškas pyragas su kremu
Prancūziškos konditerijos klasika - trapios tešlos tarta užpildyta vanile kvepiančiu kremu
Flan parisien on a table in a garden
Course Desertai
Virtuvė Prancūzijos
Raktažodis kepiniai
Porcijos
Ingredientai
Trapiai tešlai
Course Desertai
Virtuvė Prancūzijos
Raktažodis kepiniai
Porcijos
Ingredientai
Trapiai tešlai
Flan parisien on a table in a garden
Procesas
  1. Ištrinkite sviestą su cukrumi iki vientisos purios balkšvos masės. Įmaišykite kiaušinį ir vandenį ir toliau gerai išsukite. Suberkite persijotus miltus kartu su druska ir užminkykite tešlą. Labai nepersistenkite minkydami, tik kol susijungs ingredientai. Įsukite į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą sukietėti.
  2. Įkaitinkite orkaitę iki 180C. Pasiruoškite tarto kepimo formą (apie 20-23cm skersmens) - ją ištepkite riebalais (arba išpurškite specialiu konditeriniu sviestu). Tešlą iškočiokite tarp dviejų pergamentinio popieriaus lakštų į maždaug 3-4mm storio apskritimą ir perkelkite į paruoštą kepimo indą taip, kad pasidengtų visas dugnas ir kraštai. Sulyginkite kraštelius, subadykite šakute visą dugną, tada uždenkite pergamentinio popieriaus apskritimu ir ant viršaus užpilkite sluoksnį ryžių arba pupų (kaip svorį, kad neleistų pakilti kepant), padėkite į šaldytuvą apie 20-30 minučių, o tada pašaukite kepti. Kepkite apie 10 minučių, arba kol krašteliai pagels. Nuimkite nuo viršaus pergamentinį popierių kartu su svoriais, visą tarto paviršių patepkite atidėtu plaktu kiaušiniu ir kepkite dar 5 minutes. Ištraukite iš orkaitės ir leiskite truputį atvėsti.
  3. Į puodą supilkite pieną ir grietinėlę. Vanilės ankštį perpjaukite pusiau, peiliu išgramdykite sėkleles, ir jas sudėkite į puodą su pienu, kartu įmeskite ir ankštį. Užkaiskite puodą, ir kai skystis beveik užvirs, išjunkite kaitrą, palikite viską pravėsti, kad pienas įgautų vanilės aromato. Pabaigoje išimkite ir išmeskite vanilės ankštį.
  4. Nedideliame dubenėlyje suplakite kiaušinių trynius kartu su cukrum iki purios baltos masės. Įmaišykite krakmolą. Įpilkite samtelį dar šilto pieno ir sumaišykite (nepersistenkite plakdami, antraip masė labai suputos). Supilkite šį mišinį atgal į puodą su pienu, sumaišykite, užkaiskite ir pavirinkite, kol kremas sutirštės.
  5. Supilkite šį kremą į dubenėlį ir uždengę maistine plėvele pilnai atvėsinkite. Kai masė visiškai atvės, išmaišykite, tada sukrėskite į paruoštą apkeptą tešlos pagrindą, paviršių gerai išlyginkite.
  6. Kepkite 180C karštumo orkaitėje kol pyrago viršus paruduos, vietomis gerai patamsės. Pilnai atvėsinkite prieš pjaustydami.

  1. Nida:

    Ačiū, kad parašėt, Anna. Išties, palaikyti šaldytuve tikrai nepakenks (net rekomenduotina!) prieš kepant!

  2. Nida:

    Giedre, kaip tik vakar dariau būtent šį kremą (tik naudojau jį Napoleonui), ir man taip pat vienu momentu ėmė darytis gumuliukai. Tad iškart apie jus pagalvojau:) Kadangi maišiau (iki gumuliukų pasidarymo) mediniu šaukštu (ir kaitra gana stipri buvo), tuojpa griebiau šluotelę ir ėmiau intensyviai plakti, žinoma, sumažinau kaitrą (nukėliau nuo ugnies) ir masė tapo vientisa tarsi šilkinė. Tai gal ateičiai pagelbės ir jums šitas patarimas – reikia po ranka turėti abu, ir medinį šaukštą ir šluotelę, nes šaukštu maišant pasirūpinat kad prie puodo dugno kremas nekibtų, o šluotele jau tvarkot konsistenciją. Na ir kaitra… Labai svarbus momentas.

  3. Anna:

    TOBULAS!! Gaminau ji si savaitgali, tai ir dingo greiciau nei iskepiau. Tik kita karta gal palaikysiu nekepta pyraga saldytuve per nakti,o tik kita ryta idesiu kad iskeptu. As kepiau ta pati diena tai arba del orkaites arba kad ne pilnai atveso tai nenorejo jisai tamset. Tai palikau ji ant stalo per nakti,o ryte tik idejus i orkaite per keleta minuciu visas graziai apskrudo ir patamsejo. ( atsiprasau,neturiu lietuvisko srifto pas save darbe)

  4. Giedrė:

    Na žinokit, iškepus nelabai jų ir belikę – tik čiut čiut tamsesnės spalvos taškeliai pjūvio vietoje, ragaujant net nesijaučia. Niekas turbūt net ir neprikibtų 🙂
    Ačiū už atsakymą, kitąkart viską darysiu lėčiau. Ir bandysiu dar ne kartą, nes dar tikrai yra kur tobulėti – kad ir kaip tą tešlą padaryti kočiojamą, nes šįkart labai trupėjo. Bet rezultatas bet kuriuo atveju puikus – tik dar šiek tiek praktikos iki tobulybės.

  5. Nida:

    Giedre, sunku diagnozę tiksliai nustatyti nemačius. Jei krakmolas tikrai gerai išsimaišė prieš kremą kaitinant, tai spėju, kad priežastis galėjo būti pernelyg didelė kaitra (per greitai tirštėjo masė, nespėjot maišyti, kad išliktų tolygi, vienalytė). Čia reikia labai neskubėti, verčiau lėčiau, pamažu, nei per greitai.
    O smalsu – ar iškepus tie gumuliukai išliko?

  6. Giedrė:

    Nida, sakykit, o dėl ko galėjo kremas sutirštėjęs kažkiek susigumuluot? Ar kaitra per didelė? Ar krakmolas negerai išmaišytas? Nors iki užvirimo jokių nelygumų nepastebėjau.

  7. Nida:

    Regina, kepkit Pavlovą. Jei saldumynų nesinori, kepkit kiaušinio baltymų omletą – aktyviai sportuojantiems žmonėms, sako, tik tokius ir reikia valgyti. Yra masė kitokių kepinių, kuriuose vien baltymų reikia (pvz., kokosiniai sausainėliai, sausainiai kačių liežuvėliai ir kt). Pagaliau baltymus dėkit į blynus ir apkepus – jei dar suplaksit iki putų, apskritai bus karališka. Man virtuvėje paprastai problema būna kur trynius padėt, o jau su baltymais tai niekada neturiu problemų:)

  8. Regina:

    Ka patartumete, kur panaudoti likusius kiausinio baltymus? Ačiū

  9. Nida:

    Dalia – apie 20cm, pataisysiu ir recepte. Tai nedidelė „naminė” porcija:) Manau, kad ir kokiems 23cm diametro tešlos pakaktų, nes kraštai man nusipjovė.

  10. Nida:

    Inga, mokykloje tikrai nefiksavau kepimo laiko, nes mes ten krūvą kitų dalykų darėm ir vis sekėm orkaites… Tose profesionaliose virtuvėse, beje, kepimo laikas niekada nėra nurodomas… Tenka vis užmesti akį ir tikrinti….

  11. Inga:

    Aciu uz recepta, kaip tik planavau kepti 🙂
    Kiek laiko reiktu mazdaug kepti kol paruduoja virsus ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *