Pupelėmis jų toli gražu nepavadinsi:) Į saują sutelpa vos 3-4… Fava pupos, dar vadinamos „bob” arba tiesiog didžiosiomis pupomis dažnam pažįstamos. Tik gal nesusimąstote, kokios nepakeičiamos jos gali būti virtuvėje. Jau nekalbant apie tai, kokios maistingos ir naudingos mūsų organizmui… 

Lenkijoje ankstyvą vasarą fava pupos, kurios čia vadinamos „bob” (tariasi „būb”) užkariauja turgaus daržovių stelažus ir vietinių virtuves. Bob tampa geidžiamiausiu užkandžiu ir pakramsnojimu, kuriam niekas, nič niekas negali atsispirti. Pupos tiesiog išverdamos pasūdytame vandenyje ir kremtamos su šalto alaus bokalu arba kaip garnyras prie pagrindinių patiekalų. Prieš valgant pupas verčiau nulpupti, kadangi storoka luobelė gali suerzinti skrandį. Skaniausios šios pupos kol šviežios, o ir jų paruošimas tetrunka kelias minutes. Tuo tarpu džiovintas fava pupas reikia mirkinti pernakt ir vėliau virti sūriame vandenyje netrumpiau nei valandą…

Sako, kad pirmieji falafeliai – Artimųjų Rytų gatvės maisto simbolis, kurie šiandien gaminami iš avinžirnių, Šiaurės Afrikoje anuomet buvo skrudinami būtent iš fava pupų. Maistingosios pupos šiandien naudojamos bene kiekvienos šalies virtuvėje – nuo Lotynų Amerikos iki Nepalo ir Kinijos… Šiose pupose yra medžiagų, reikalingų gydant Parkinsono ligos pakirstus žmones. Tad jei savo daržuose turite didžiųjų pupelių, valgykite jas sezono metu pilnomis burnomis ir pripildykite iki soties organizmus maistingomis medžiagomis!

Fava pupos tinkamos salotoms ir mišrainėms, pavyzdžiui jomis galima pakeisti žirnelius šiose kynva salotose. Fava pupos kuo puikiausiai tinka garnyrui su mėsos arba žuvies patiekalais: belieka virtas pupas nulupti ir sutrinti šakute arba grūstuve, pagardinti druska, pipirais ir šviežios mėtos lapeliais. Taip pat fava pupos nepakeičiamos sriubose.

Šią buvlių ir pupų sriubą viriau nenaudodama kokių nors keistų ar neįprastų ingredientų, tačiau ypatingą skonį sriubai suteikė pakepintos bulvės. Šviežias bulves supjausčiau kubeliais ir jas gerokai apskrudinau alyvuogių aliejuje. Kai bulvės parudavo ir suminkštėjo, supyliau sultinį ir kurį laiką paviriau, kol bulvės tapo išvis minkštos. Į pabaigą subėriau apvirtas nuluptas fava pupas ir dar paviriau apie 1-2 minutes, kol šios sušilo. Pabaigoje sriubą pagardinau grietine (pradžioje kelis šaukštus grietinės puodelyje sumaišiau su keliais šaukštais šalto vandens, tada pyliau į puodelį po kelis šaukštus karštos sriubos skysčio, kol grietinės mišinys pakankamai sušilo. Tik tada tą grietinės mišinį sumaišiau su visa sriuba). Pagardinau daug šviežių žalumynų (krapais, petražolėmis, svogūnų laiškais) bei kapotu šviežiu česnaku, grūstais pipirais. 

Vasaros popietei (lietingai ar saulėtai) ši sriuba – pats tas!:)

Fava pupos. Valgykit, kol jis šviežios:)
Fava pupos. Valgykit, kol jis šviežios:)

Bob sriuba-7_Horizontal

Komentarų apie "Fava pupos": 8

 1. Pingback: Pavasarinė šparagų sriuba

 2. Nida:

  Joana, va čia tai bent!! Tikrai nebuvau apie tai girdėjusi… Tikra tiesa, kad Artimuosiuose Rytuose šios pupos – kaip rusams saulėgrąžos:) Jie triauškia jas be perstojo. Tad jei organizmas neatlaiko tokių „krūvių”, tai ir bėdų atsiranda. Pravartu žinoti visiems. Labai ačiū už naudingą informaciją!!

 3. Joana:

  Sveiki, Nida,
  Tik perskaičius Jūsų įrašą galvojau parašyti komentarą, bet susilaikiau 🙂
  Šiandien tam jau turiu visą pagrindą.
  Fava pupos kai kuriems piliečiams nėra jau tokios nekaltos. Yra liga „favizmas”, suardomi eritocitai, o oda ir akys pagelsta. Šiandien į ligoninę ir įguldžiau tokį pageltusį bernioką iš Sirijos (dažniausiai liga pasireiškia Artijųjų Rytų gyventojams). Linkėjimai iš Švedijos 😀

 4. Nida:

  Dovile – aš dabar tas bulves kepinu visose sriubose:) Neseniai viriau barščius (su visais barščių lapais), irgi pakepinau:) Man labai patinka:)

 5. Nida:

  Ačiū, Grita! Pagal maistines pupelių savybes (apskritai visų ankštinių augalų savybes, teisingiau būtų sakyti) mes turėtumėme jų valgyti kiek įmanoma daugiau. Tad naujų pupų „atradimas” arba priminimas apie jas – tik į naudą:) Na, o pakepintas bulves išbandyk – tikrai sriubai suteikia įdomesnio skonio.

 6. Grita:

  SVEIKA NIDA,LABAI ISSAMI INFORMACIJA,APIE KEPTAS BULVES SRIUBOJE GIRDZIU PIRMA KARTA ,REIKES ISBANDYTI.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *