Sunkiausia Australijoje man suprasti sezonus. Aš iki šiol nesusigaudau, kokios daržovės čia sunoksta vidurvasarį (pradėkim nuo to, kad man visada reikia atsiskaičiuoti kas tas „vidurvasaris”, nes vyšnių sezonas sausį man kažkaip skamba ne taip….:)), kokios dera kiaurus metus, kada geriausias laikas braškėms, o kada – pomidorams, šparagams ar avokadams…
Susidaro įspūdis, kad kai kurioms daržovėms sezonai visgi neegzistuoja, jos dera kiaurus metus. Tokių tarpe, pavyzdžiui, – rabarbarai, kale, prieskoninės žolės, saldžiosios paprikos ir mano mylimiausi baklažanai! Baklažanais šiais laikais kiaurus metus prekiauja ir Lietuvoje (tikiu situacija nepasikeitė, kol manęs nėra?), todėl pasimėgauti vasariškais itališkais skoniais laikas visada.
Man itališkoje virtuvėje bene labiausia žavus agrodolce skonio balansas: tai harmoningai patiekale derantys saldūs ir rūgštūs tonai. Būtent čia, caponata’oje, dviem balsais dainuoja saldžios išpampę razinos bei raudonojo vyno ir žaliųjų alyvuogių rūgštumas. Sicilijoje, tikiu, caponata šaukštais valgoma visą vasarą, bet kartais tokio patiekalo tereikia kad nušvistų net labiausiai apniukusi diena ir kitais metų laikais.
Dar kas man itališkoje virtuvėje be proto patinka, kad daugelis patiekalų yra labai universalūs, plačiai panaudojami: tas pats padažas ar troškinys valgomas kaip garnyras su žuvimi ar vištiena, kitą dieną jis gali virsti padažu pastai ar kuskusui, arba tiesiog patiekiamas su rieke traškios baltos duonos ar šviežutėlės fokačios….
Dar viena svarbi detalė: Sicilijoje šiam patiekalui baklažanai greičiausia būtų pirmiausia skrudinami karštame aliejuje, tik vėliau troškinami. Tačiau man labiau patinka mažiau riebūs patiekalai ir baklažanus aš kepu orkaitėje, pašlaksčiusi alyvuogių aliejumi (gana gausiai, antraip jie bus tik minkšti, bet ne šilkiniai, burnoje tirpstantys… :))
Na ir paskutinė pastabėlė: kaip ir daugelis troškinių, šis skanėja su kiekviena diena, kurią praleidžia šaldytuve:) Net ir kelios valandos svarbios, bet jei turit laiko, pasigaminkite mažiausiai iš vakaro ir leiskite skoniams ramiai „susiženyti” 🙂
Jei norite būti visiškai autentiški, patiekite caponata su gardžiais traškiais avinžirnių miltų skrebučiais!
Porcijos |
porc
|
- 1 kg baklažanų (apie 3-4)
- 200 ml Alyvuogių aliejaus
- 2 svogūnai (dideli), smulkiai supjaustyti
- 400 g salierų (tiks ir šaknis, ir stiebai), smulkiai supjaustyti
- 600 g cherry pomidorų (tiks ir konservuoti)
- 3 šaukštai žaliųjų alyvuogių (be kauliukų, susmulkintų), apie 60g
- 2 šaukštai sūdytų kaparėlių (nuskalautų)
- 2 šaukštai razinų
- 2 šaukštai rudojo cukraus
- 2 šaukštai raudonojo vyno acto
- druskos
- susmulklintų šviežių petražolių (patiekti)
- kedrinių pinijų (paskrudintų) patiekti, jei turite
Ingredientai
|
|
- Įkaitinkite orkaitę iki 180C. Dvi dideles kepimo skardas išklokite kepimo popieriumi.
- Baklžanus supjaustykite maždaug 2 kvadratinių cm dydžio kubeliais. Suberkite juos į didelį dubenį, užpilkite apie 100-150 ml alyvuogių aliejaus, gausiai pabarstykite druska, ir viską išmaišykite. Sudėkite baklažanus į paruoštas skardas vienu sluoksniu, neperkraunant. Kepinkite apie 20-25 min, arba kol jie taps minkšti tarsi šilkiniai.
- Kol baklažanai kepa, į didesnį puodą arba gilią keptuvę įpilkite apie 2-3 šaukštus alyvuogių aliejaus ir suberkite svogūnus kartu su žiupsneliu druskos. Lėtai kepinkite svogūnus apie 10-15 min., arba kol jie taps minkšti ir skaidrūs. Sudėkite salierus ir toliau kepinkite apie 15 minučių, arba kol salierai suminkštės. Sudėkite į puodą pomidorus, viską išmaišykite ir uždengę puodą kepkite apie 20 minučių, arba kol pomidorų odelės ims trūkinėti (jei masė pernelyg sausa, įpilkite šlakelį vandens). Sudėkite apkepintus baklažanus, alyvuoges, kaparėlius, razinas, įberkite cukrų ir įpilkite actą. Gerai viską sumaišykite ir troškinkite ant mažos ugnies atidengę puodo dangtį apie 15 minučių, arba kol masė sutirštės. Paragaukite ar netrūksta druskos ir palikite pastovėti mažiausiai 2 valandas (geriausia per naktį).
- Patiekite caponata šiltą arba kambario temperatūros, pabarstę smulkintomis petražolėmis ir paskrudintomis kedrinėmis pinijomis.
Recepto šaltinis - Olivia Cavalli, Stagioni
Ir galiausiai, artėjant Velykoms, noriu pasidalinti džiugia žinia – mano knygą „Nidos Receptai: 10 metų drauge” visą savaitę nuo kovo 20 iki 26 dienos galite įsigyti už ypatingą kainą – tik 20 eurų! Knygoje rasite ne vieną receptą savo Velykiniam stalui – nuo neatsivalgomos silkės pataluose, iki šafraninių brioche bandelių ir visų mėgstamo morkų torto!
Asta, kaip aš jums pritariu – caponata tikrai yra tooooookio gardumo vasariškas patiekalas… Privaloma juo iki soties išsimėgauti, kol baklažanai tokie švieži ir viliojantys 🙂
Nuostabus receptas! Daug metų prisimindavau šį be galo skanų dalyką, kurį kartą teko ragauti, buvau net išsisaugojusi jo itališką indelį su etikete ir sudėtimi, bet taip ir neprisiruošiau pasigaminti. O dabar va! Be to, labai džiaugiuosi mažiau riebia baklažanų apkepimo alternatyva. Ačiū!
Džiaugiuosi Mindaugai!!
Puikus patiekalas, aš papildomai įdėjau truputį paprikų ir cukinijos. Laba skanu!😊
Sofija, jūs visiškai teisi, pasimetė ne jums, o MAN tie kaparėliai. Receptą pataisiau, kaparėlius reikia sudėti kartu su alyvuogėm ir palikti troškintis.
Ačiū, kad pastebėjot klaidą!
Miela Nida, man kažkur pasimetė kaparėliai. Skaičiau, skaičiau ir neradau, kada juos sudėti. Dar paskaičiau, kad reikia juos nuplauti ir pamąsčiau, kam juos plauti, galima tik mažiau druskos dėti ant baklažanų. Linkėjimai iš nuostabiausius pavasario pezažus piešiančios Lietuvos 🙂
Super džiaugiuosi, Violeta 🙂
Nerealiai skanu💓Atrodo,Italijoje svečiuojuosi😀Ačiū Jums,Nida🤍
Reda, nuostabu, kad patiko!! Manau daug kam ši caponata bus sezono atradimas (man ir pačiai taip buvo:))
Na labai skanuuu