Mano kulinarinių knygų lentyna braška per siūles… Kad ir kiek jų turėčiau, neišeina man ramiai praeiti pro knygyną nenusipirkus dar vienos… Kai kurios naudojamos dažniau, kai kurios taip ir stovi „ateičiai” ar įkvėpimui. Bet kaskart kai į pašto dėžutę įkrenta vienas iš kelių mano Australijoje prenumeruojamų kulinarinių žurnalų, visos mano knygos padedamos į šalį, nes tuoj pat imu meistrauti kažką iš naujausio numerio.
Australiška kulinarinė spauda yra stebėtinai aukštos kokybės – tiek popieriaus, tiek nuotraukų, tiek turinio prasme. Dažnai užduodu sau klausimą, kur yra paslaptis? Juk Australijos rinka nėra tokia didelė – mūsų kaimynė Lenkija dvigubai didesnė gyventojų skaičiumi. Daug kur popieriniai leidiniai numirė,jJuk žinau, kad leisti ir išlaikyti tokio lygio spaudą kainuoja didžiulius pinigus, o štai Australijoje spausdintų leidinių sritis nė kiek nenukentėjo nuo elektroninės invazijos…
Kiekvienąkart žurnaluose perskaitau kalną įdomių straipsnių apie naujai atsidariusius resroranus, apie daug pasiekusius šefus, naujus ir inovatyvius maisto gaminius… Iš karto į akis krenta labai neagresyvi reklama (reklamos yra kiekviename numeryje, bet ta reklama tikrai neįkyriai, estetiškai paruošta, tiesiog puošia leidinio puslapius, o ne erzina vartant). Žurnaluose savo skiltis turi ir vietinės kulinarijos garsenybės, ir pasaulinio lygio šefai – pvz., Y. Ottolenghi. Kiekviename numeryje jis Australijos rinkai skiria po vieną specialiai sukurto patiekalo receptą, iki šiol dar nė vienas jo receptas manęs nėra nuvylęs…
Visi Australijos mėnesiniuose žurnaluose skelbiami receptai – sezoniški, man jie padeda geriau susigaudyti šios „aukštyn kojom” gyvenančios šalies realybėje. Juk užėjęs į bet kurią maisto parduotuvę Australijoje kiaurus metus gali rasti kokių tik užsigeisi šviežių vaisių ir daržovių – nuo universaliųjų obuolių, kaulavaisių, avokadų, šparagų, salotų, ilgo sąrašo egzotiškiausių bulvių rūšių, braškių, aviečių, gervuogių, iki visų iki vieno Azijos regiono vaisių, kai kurių man negirdėtų nei neragautų… Geriau įsidėmėti sezoniškumą, aišku, man padeda apsilankymai ūkininkų turguje, čia viskas susidėlioja į vietas, kad ir kaip nesiderintų gegužės mėnesio pavadinimas prie rudens sezono, o liepa – prie viduržiemio…
Viename iš paskutinių mano prenumeruojamos kulinarinės spaudos numerių su malonumu „suvalgiau akimis” temą, skirtą šakninėms daržovėms ir jų receptams. Susižymėjau visus iki vieno puslapio (visuomet taip darau, pasižymėdama receptus, kuriuos gaminsiu), ir tikrai viską iki vieno pagaminsiu (reikia paskubėti, nes tuoj atkeliaus nauji numeriai su naujais receptais…). Juk šakninės daržovės – kiaurų metų žvaigždės, ypač Lietuvos realybėje, kai vasariškų gėrybių metas gana trumpas, o idėjų ką įdomesnio nuveikti su morkomis, burokėliais, bulvėmis, salierais ir kitais gėriais dar niekada nebuvo pernelyg daug 🙂
Vienas pirmųjų mano išbandytų receptų – burokėlių tarte tatin (apverstas pyragas). Jei norite priblokšti svečius, nepasigailėsite jį pasigaminę. Aš net specialiai pasikviečiau keletą savo Australijos draugių, kad būtų proga šį (ir kelis kitus) valgius paruošti. Visos buvo be amo. Labai rekomenduoju.
Pasiruošimas | 20 min |
Laikas | 45 min |
Porcijos |
porc
|
- 3 burokėliai (dideli) iškepti orkaitėje, įsukus juos į foliją, atvėsinti ir nulupti, tada supjaustyti plonais griežinėliais
- 55 g cukraus
- 60 ml balzamiko acto
- 40 g sviesto (supjaustyto gabalėliais)
- 3 česnako skiltelės (lengvai sutraiškytos, bet nesupjaustytos)
- saujelė čiobrelių (pasilikite šiek tiek dekoracijai patiekiant)
- 2 žvaigždiniai anyžiai
- 375 g sluoksniuotos šaldytos tešlos (lėtai atitirpintos per naktį šaldytuve)
- 100 g ožkų sūrio (patiekti)
- ¼ stiklinės makadamijų riešutų (apkepintų ir pasmulkintų), galit keisti kitokiais riešutais
- druskos dribsnių Pabarstyti patiekiant
- Alyvuogių aliejaus pašlakstyti patiekiant
Ingredientai
|
|
- Įkaitinkite orkaitę iki 200C (su apipūtimo funkcija) į sunkią storą keptuvę (geriausia ketaus) suberkite cukrų ir uždėkite ant ugnies. Nemaišydami palaukite, kol cukrus ištirps ir pradės karamelizuotis (užtruksite apie 3-5 minutes), tik jokiais būdais nemaišykite. Kai cukrus bus gintaro spalvos, įpilkite balzamiko actą ir paverskite keptuvę į šonus, kad actas ištirpintų karamelę ir susimaišytų. Sudėkite sviesto gabaliukus ir mediniu šaukštu išmaišykite, palaukite, kol masė užvirs. Sudėkite į karamelės padažą česnako skilteles, čiobrelius ir žvaigždinius anyžius, dar pusę minutės pakepinkite maišydami, kad priedai pasidengtų karamele, ir nukelkite nuo ugnies.
- Ant keptuvės dugno (tiesiai ant karamelės su česnakais, čiobreliais ir anyžiais) išdėliokite burokėlių griežinėlius taip, kad jie užliptų vienas ant kito, dėliodami ratais. Sudėkite burokėlius tolygiai. Iš tešlos lakšto išpjaukite apskritimą, kurio skersmuo truputį didesnis nei keptuvės skersmuo. Šį tešlos apskritimą uždėkite ant burokėlių ir tešlos kraštelius užlenkite į vidų, link dugno.
- Pašaukite keptuvę į orkaitę ir kepikite 25 min. Sumažinkite kaitrą iki 180C ir kepkite dar 10 minučių, arba kol viršuje esanti tešla gražiai apskrus, taps traški. Išimkite iš orkaitės ir palikite pastovėti apie 5-10 min. Peiliu perbraukite palei keptuvės kraštus, atkabindami prilipusios tešlos dalis. Tada uždėję ant keptuvės pjaustymo lentą ar didelę lėkštę apverskite viską aukštyn kojom. Išmeskite česnakus, čiobrelius ir anyžius.
- Patiekiant ant tartos pabarstykite patrupinto ožkų sūrio, skrudintų riešutų, papuoškite čiobreliais, pabarstykite druskos dribsniais ir pašlakstykite alyvuogių aliejumi.
Būtinai išbandykit, tikrai nustebinsit ragautojus. Pravers vasaros piknikams ir visokiems draugų susimatymams.
OK, ačiū! Kol kas nėra nieko geriau už jūsų svogūnų pyragą, bet bandysiu ir šį, nes skamba ir atrodo nuostabiai!
Naudojau bemielę sluoksniuotą. RInkausi pačios geriausios kokybės, su tikru sviestu (ne kokiais pakaitalais)…
Nida, o naudojote mielinę ar bemielę sluoksniuotą tešlą?