Gerokai aš įklimpau, žinokit, su ta sour dough… Kepu duoną vos ne kas antrą dieną, vis dar neatsivalgom:) Pusė kepaliuko sueina dar šilto, nes neišeina atsispirti tam plutelės traškesiui ir duonos minkštumui…. Užsitepi šalto sviesto, jis pamažu tirpsta… Skanumas neišpasakytas. Net pavojingas sakyčiau:)
Tuo tarpu kas kepa duoną ir turi raugo, tikrai žino, kad to raugo nori nenori daugiau negu reikia pirsigamini. O jis juk gyvas, taip ranka ir nekyla išmesti:) Tai ieškau būdų tą raugą dar kaip nors panaudoti virtuvėje. Visada jis tinka blynams, bet kasdien blynų aš nekepu (oho, kaip norėčiau kepti, jei tik linijos nerūpėtų :)). Todėl savaitgalį ėmiausi cinamoninių bandelių kepimo, tik šįkart iš raugintos tešlos! Tešloje nė gramo mielių, o tik pažiūrėkit kokio bandelės išsipūtę…
Taip, šis procesas tikrai ne iš trumpųjų:) Nors sakoma, kad dirbant su mieline tešla reikia kantrybės, ta kantrybė, kurios reikalauja mielės, yra niekis, palyginus su sour dough tešla:) Čia reikia turėti ne tik kantrybės bet ir laiko – mažiausiai 6-8 valandas štai tokiam rezultatui pasiekti:) Pliusas – malonus užsiėmimas visą (savaitgalio) dieną, minusas – bandeles iškepiau vakare, kai nereikėtų tokių dalykų valgyti:) Verčiau jau ryte procesą būčiau pabaigusi (ką kitąkart ir darysiu, kildinsiu suformuotas bandeles šaldytuve pernakt, kad ryte, palaikius porą valandų kambario temperatūroje, išsikepčiau pusryčiams:)).
Pasiruošimas | 2 val |
Pasyvus laikas | 10 val |
Porcijos |
vnt
|
- 75 g raugo
- 75 g kvietinių miltų
- 75 g vandens
- 125 g rudojo cukraus
- 125 g sviesto
- 50 g klevų sirupo (nebūtina, jei neturit)
- 15 g cinamono
- 1 šaukštelis vanilės pastos
- 1 kiaušinio trynys
- 1 šaukštas pieno
Ingredientai
Įmaišui
Įdarui
Patepimui
|
|
- Iš vakaro (pvz. penktadienio vakare, jei planuojat bandeles kepti šeštadienį) paruoškite įmaišą: sumaišykite po 75g raugo, kvietinių miltų ir vandens. Uždenkite indą su šiuo mišiniu taip, kad liktų nedidelis plyšelis orui, ir palikite per naktį suputoti kokioje nors šiltesnėje namų vietoje (geriausia jei taip sumaišytas įmaišas pastovėtų bent 10 valandų).
- Dideliame dubenyje (arba kombaino inde) sumaišykite miltus su cukrumi ir druska, tada sudėkite gabalėliais supjaustytą sviestą ir sumaišykite, kad masė primintų drėgnus truipinius. Supilkite įmaišą, įmuškite kiaušinį, supilkite pieną, ir užminkykite tešlą. Jei tai darote kombainu, minkykite apie 2-4 minutes, tada palikite 15 min tešlą pastovėti. Tada vėl minkykite kombainu (arba rankomis) apie 2-4 minutes, ir uždengę dubenį palikite pastovėti apie 2,5 valandas, kol tešla paaugs.
- Išimkite tešlą ant miltais pabarstyto darbastalio, sumaigykite, suplokštinkite, sulankstykite, tada vėl suplokštinkite ir vėl sulankstykite. Galiausiai suplokštinkite taip, kad tešla įgautų stačiakampio formą ir kočiokite tešlą, kol ji bus maždaug 0,5cm plonumo per visą jos plotą. Geriausia, jei kočiodami vis leisite tešlai pailsėti, nepertempsite jos kočiojant. Vieną tešlos kraštinę (trumpesnę) prilipdykite prie darbastalio, patį kraštelį paspausdami smiliumi ir patempdami sulig stalviršiu. Taip bus lengviau vynioti ritinį.
- Įdarui skirtus ingredientus išsukite iki vientisos tirštos masės, primenančios pastą. Padenkite šia mase tolygiai visą tešlos paviršių.
- Pradėdami nuo to tešlos krašto, kuris yra priešingoje pusėje nuo to, prilipdyto prie darbastalio, pradėkite tešlą vynioti, stengdamiesi vyniojant kuo tampriau prispausti kiekvieną sluoksnį per visą ritinio ilgį. Vyniokit kol visa tešla susivynios iki pat prilipdyti kraštelio. Tą kraštelį nulipdykite nuo stalviršio ir užvyniokite ant tešlos ritinio, stengdamiesi, kad jis priliptų ir neleistų kepant išsivynioti. Ritinį supjaustykite į 12 lygių dalių (maždaug 2 vyriškų pirštų storumo riekelėmis), ir jas sudėkite į skardą, išklotą pergamentiniu popieriumi (aš sudėjau į dvi skardas, bet būtų tilpę ir į vieną). Uždenkite virtuviniu rankšluostėliu ir palikite pakilti dar mažiausiai 2 valandas, arba kol bandelių tūris padidės maždaug dvigubai.
- Įkaitinkite orkaitę iki 200C. Virdulyje užvirinkite vandenį, į bekaistančią orkaitę, į pačią jos apačią įdėkite gilią papildomą kepimo skardą - į ją vėliau reikės įpilti verdančio vandens kad sukurtumėm garus kepant.
- Sumaišykite kiaušinio trynį su pienu ir šiuo mišiniu patepkite kiekvienos bandelės viršų. Pašaukite bandeles į įkaitusią orkaitę, ir iškart į apačioje esančią skardą įpilkite apie 0,75-1l verdančio vandens. Iškart uždarykite dureles ir kepkite bandeles apie 15 min., arba kol jos gražiai paruduos. Jei pageidaujate, iškeptas dar šiltas bandeles galite padengti glajumi (sumaišykite cukraus pudrą su citrinų sultimis).
Recepto šaltinis - @firehousebread
Aš tik ruginį ir naudoju! Bet kadangi čia kilo diskusijų dėl to raugo Facebook’e, tai patikslinu, kad mano raugas – tik miltai ir vanduo. Jokio cukraus, jokių kitų priemaišų, tai nėra ruginės duonos tešlos atidėtas gabalėlis kitai duonai kepti. Tai sour dough raugas, kurį aš gaminu iš ruginių miltų ir vandens.
Sveiki, Nida, kaip manote, galiu bandelėms naudoti ruginį raugą?
Rasa, nedrąsu man į šį klausimą atsakyti, nenoriu suklaidinti. Aš savo virtuvėje 100% naudoju speltų miltus, išskyrus kepdama duoną (speltų dar nebandžiau, noriu gerai išsitreniruoti su kveitiniais miltais, mat speltos turi mažesnį glitimo kiekį, todėl nekyla taip, kaip kiltų su kvietiniais miltais). Man kažkaip specialaus pritaikymo (ar kokių formulių perskaičiuojant kiekius) neprireikė… Tad tikrai nežinau ką patart….
Miela Nida,
kepant duoną su raugu iš speltos miltų tiek raugui maitinti, tiek užmaišant tešlą visuomet vandens naudoju 20% mažiau, nors kepant mielines bandeles iš speltos pieno visada pildavau ” pilną dozę” pagal Jūsų receptą. Kaip geriau elgtis šiuo atveju- bandyti pilti mažiau pieno?