Prisipažinsiu jums vieną paslaptį, kurios negaliu išduoti savo grupiokams (gerai, kad jie lietuviškai neskaito:)), nes jie sprogtų iš pasiutimo. O ta paslaptis – kad jau pridaviau du egzaminų projektus visa savaite anksčiau nei turėjau, o jie visi vargšeliai dabar tikriausiai prakaituoja rašydami sudėtingas tezes. Ir užtai turiu dabar laiko parašyti savo vieną paišdykavimą su aviena.

Kai žioplinėjau elėje savo mylimoje mėsos paruodtuvėje pas arabus, išsikalbėjau su šalia stovinčiu pagyvenusiu vyruku. „Ką pirksi?”- kaip visuomet betarpiškai pasiteiravo nepažįstamasis. Pasakiau, kad planuose turiu padaryti tikrą avienos fiestą mus lankančiam uošviui, kuris šiuo metu lankosi pas mus (ir už avieną galėtų atiduoti viską). Reikėjo pamatyti, kaip nušvito to vyriškio veidas… Jis su tokia pasija pasakojo kaip kurį gabalėlį troškinti, kepti, laistyti vynu, kokius prieskonius naudoti, kokiomis žolelėmis barstyti… „Iš kur jūs taip smulkiai žinot, kaip gaminti tokius sudėtingus patiekalus??” – išpūtusi akis jo paklausiau. Pasirodo, jo sūnus – vienas žinomiausių Izraelio šefų, ant savo pečių laikantis vieno populiaraus Tel Avivo restorano virtuvę! Matyt, sūnus meilę maistui paveldėjo iš tėvo…

Patiekalas, kurį pagaminau tą vakarą – iš mano naujos knygos French Braserie Cookbook, kurią Kalėdų rytą radau po eglute:) Kai mano vyras ją pervertė, jis paliko atverstą 68 puslapį ir per visą puslapį šviečiančią avienos troškinio nuotrauką. Patiekalą pagaminau pagal tikslias intrukcijas ir pateikiau taip, kaip tą padaryti rekomendavo autorius. Už tai užsidirbau milžinišką pliusą ir noriu, kad tuo mano pliusu pasinaudotumėte ir jūs.

Kodėl siūlau jums gaminti būtent šį patiekalą? Todėl, kad jis paprastas savo gaminimo procesu ir pralenkia visus lūkesčius dėl savo rezultato. O jau kvapas, kuris pasklis po visą butą, kol jūs jį gaminsit, vertas atskiro aprašymo…

Avienos blauzdos troškintos raudoname vyne (4 asm)

4 nedidelės avienos blauzdos arba 2 didelės

2 šaukštai saulėgrąžų aliejaus

1 šaukštas alyvų aliejaus

1 svogūnas, supjaustytas į 8 dalis

2 morkos, supjaustytos stambiai

1 saliero stiebas, supjaustytas

2 pomidorai, supjaustyti į 4 dalis

1 česnako galva, perpjauta skersai, bet nenulupta

750ml raudono vyno

500ml avienos sultinio arba vandens

3 čiobrelio šakelės arba rozmarino šakelės (jei neturit – saujelė džiovintų Provanso žolelių)

Druska, pipirai

Mėsą pabarstome jūros druska, pipirais ir rankomis įtriname į vidų. Gilioje keptuvėje arba troškintuve įkaitiname aliejų ir iš abiejų pusių ant vidutinės ugnies apkepiname iš abiejų pusių pusiau pridengtame inde (apie 20 min., arba kol mėsa gražiai apskrus). Tik svarbu, kad neapsviltų mėsa. Sumetame svogūnus, morkas, salierus, pomidorus, česnaką ir dar 10 minučių apkepame, maišant. Tada supilame vyną ir padidiname ugnį. Paviriname apie 5 minutes, kol vynas nugaruoja perpus – taip vynas praranda rūgštumą.

Supilame vandenį (arba sultinį), užverdame, tada sumažiname ugnį, uždengiame indą, palikdami tarpelį ir troškiname apie dvi valandas, kol aviena pasidaro tokia minkšta, kad krenta nuo kaulo, o padažo lieka maždaug pusė kiekio. Jei matote, kad padažas pernelyg greitai nugaruoja, pripilkite papildomai vandens, nes pabaigoje jums to padažo reikės 🙂

Likus maždaug pusvalandžiui iki virimo pabaigos, sudedame žoles ir vėl pridengiame. Aš jau jaučiu tą kvapą, kuris pasklido jūsų virtuvėje:)

Pabaigoje paraugaujame padažą – man trūko saldumo, tad įbėriau šiek tiek cukraus. Šias avienos blauzdeles pateikiame su prancūziška bulvių koše ir Provanso Ratatoule – daržovių troškiniu (receptai žemiau)

Provanso Ratatule (daržovių troškinys)

100ml alyvų aliejaus

1 baklažanas, supjaustytas stambiais kubeliais

1 svogūnas, sukapotas

4 česnako skiltelės, sukapotos

1 žalia paprika, išvalyta ir supjaustyta juostelėmis

1 raudona paprika, išvalyta ir supjaustyta juostelėmis

2 vidutinės cukinijos, supjaustytos stambiais kubeliais

400g pomidorų, nublanširuotų ir supjaustytų

Žiupsnis cukraus

Ryšulėlis žolių, surištas virtuviniu siūlu: saujelė petražolių, keli stiebai čiobrelio

Druska, šviežiai grūsti pipirai

Saujelė šviežių baziliko lapelių pateikimui

Dideliame sunkiame puode (troškintuve) įkaitiname aliejų. Suberiame baklažanus ir kepiname maišant apie 4-5 minutes, kol jie suminkštėja, bet neparuduoja. Sudedame svogūnus, česnakus ir paprikas ir dar kepiname apie porą minučių maišant. Pabaigoje sudedame pomidorus ir cukinijas bei įberiame cukrų. Į puodą įmetame puokštę žalumynų, švelniai pamaišome, pridengiame ir ant silpnos ugnies paliekame troškintis, kol daržovės tampa jūsų norimo mikštumo (aš troškinau apie valandą, bet galima ir trumpiau).

Pabaigoje pagardiname druska, pipirais. Pateikiant pabarstome šviežiais bazilikais.

Prancūziška bulvių košė

1 kg bulvių

1/2 puodelio (100ml) pieno

1/2 puodelio (100ml) grietinėlės

2 česnako skiltelės, sukapotos

Druska ir pipirai

Įkaitiname orkaitę iki 200C. Nuplauname bulves su šepetėliu ir sudedame į didelį puodą su pasūdytu verdančiu vandeniu. Verdame apie 30-40 min, kol bulvės tampa visiškai minkštos.

Nupilame vandenį ir bulves išdėliojame skardoje, išklotoje pergamentiniu popieriumi. Kišame į įkaitusią orkaitę ir kepiname apie 10 min. Nulupame kol dar karštos.

Kol bulvės dar šiltos, sumalame jas arba sutriname grūstuve (tik ne elektriniu mikseriu, nes jos taps tąsios). Uždengiame ir padedame trumpam į šoną.

Tuo metu mažame puodelyje užkaičiame pieną kartu su grietinėle, ir suberiame česnaką. Vos užvirus nuimame nuo ižugnies ir masę užpilame ant trintų bulvių. Išmaišome, pagardiname druska, pipirais.

Skanios fiestos! 🙂

 

 

 

Vienas komentaras apie straipsnį "Avienos blauzdos troškintos raudoname vyne"

  1. Nida:

    Labas, Laima! Ačiū už tokį išsamų komentarą labai aktualia tema, kuria, kaip žinia, visi mėsos žinovai turi labai kategoriškas nuomones:)) Aš taip pat dažnai privengiu kokių nors aštresnių diskusijų šia tema, dėl vienos paprastos priežasties: keičiasi mano pačios skonis, ieškant atrandami nauji būdai ir metodikos… Su brine aš tikrai daug patirties neturiu. Esu tokiu būdu marinavusi kalakutieną, tik ji gavosi labai per sūri, ir dabar šiek tiek baiminuosi vėl tokias klaidas pakartoti. Iš tiesų, teoriją jūs puikiai aprašėte: mėsa kepant išlieka sultinga. Bet aš toli gražu nepretenduočiau į šios konkrečios srities specialistes vien dėl per mažos praktikos… Užtai mane šiuo komentaru paskatinote pasidomėti dar plačiau, ir išmėginti kelis būdus tokio marinavimo, pasidalinant įspūdžiais blog’e. Tad gal tada ir rasite daugiau naudingos informacijos šiomis aktualiomis temomis!

  2. Laima:

    Labas vakaras. Gaminau šį patiekala, tikrai labai skanu. Ačiū už recepta. Tai dar vienas Jūsu receptas, kurį kartosiu dar ne karta. Bet dabar klausimas truputį ne į tema, tiesiog nežinau, prie kurio recepto jį parašyti, tai pateiksiu čia. Komentaruose prie recepto „kaip iškepti tobula steika ir burokėliu garnyro receptas” (ten rašyti pabijojau, kad mėsos žinovai nesumaltu manęs į miltus, dėl visa ko) , yra p.Odetos padėka už ėrienos kumpio, mirkyto sūryme, recepta. Šio recepto nei pas Jus, nei pas Odeta neradau. Taigi klausimėlis ar tai vadinamasis angl. brine (mirkymas sūryme) būdas? Aš jį naudoju gana dažnai ne tik paukštienai, bet ir ėrienai. Mėsa ar kepama, ar troškinama (ėriena) gaunasi neįtiketinai minkšta ir sultinga, nesūri. Naudoju šį būda kartais net ėrienos šonkauliams, tada mėsa ir visiškai iškepus buna labai minkšta. Na aš iš tu valgytoju, kai middle raw ar middle done, niekaip netinka. Taigi norėjau išgirsti Jūsu nuomone apie šį metoda: ar nenukenčia mėsos savybes ( būtent ėrienos, nes mirkyti siūlo tik paukštiena ar kiauliena), ar jis nekenkia sveikatai. Kiek pati skaičiau , tai nieko blogo lyg ir neradau, išskyrus didesnį druskos kiekį, bet aš jos naudoju nedaug ir mėsa nebūna sūri. Na pagaminti ėrienos kitu būdu geriau aš nemoku, nors atrodo išbandžiau daug ka. Atleiskit, kad ilgais pasakojimais gaišinu Jūsu laika, bet trumpiau nemoku, o Jūsu nuomone man tikrai daug reiškia. Iš anksto dėkoju.

  3. Nida:

    Gerda, mirsiu iš pavydo! Kur tokį brolį gaut, kuris avieną užaugintų??:) Sėkmės gaminant ir ragaujant:)

  4. Gerda:

    Labai skaniai aprašyta ir nuotraukos super, avienos turiu(brolis kaime pora avyčių užaugino,ačių jam),rytoj būtinai gaminsiu,labai ačių už receptą Nida.

  5. Nida:

    Mindaugai, turiu porą svaičių atostogų. Todėl ir gaminu viską iš eilės:) Ir laiko netrūksta į blog’ą viską sudėt. Smagumėlis! 🙂 O tu greičiau grįžk į ritmą, daug gerų minčių ir įkvėpimo iš tavęs prisisemiu:)

  6. Mindaugas:

    Nida, žiū jog šį mėnesį gamini iš peties 😉 Šaunuolė!
    Atrodo nerašiau tik tris savaites, o ir jaučiasi.. pirštai atbuko, mintys guli apdulkėjusios, vis vartydamas nuotraukas bandau pažadinti įkvėpimą, nors žinau kaip tai pažadinti, tiesiog reikia tai daryti. 🙂
    Šiame troškinyje tikrai jaučiamas Prancūziškas stilius 😉 labai skaniai atrodo 🙂

  7. Nida:

    Sėkmės, Grita! Verta išbandyti:) Ir ačiū už palinkėjimus:)

  8. grita:

    nuostabu,labai megstu aviena,reikes pabandyt su vynu sekmes moksluose

  9. Nida:

    Kristina, Indre, toks „kruopštumas” ateina su amžiumi:) Bakalauro studijose darbus net ne laiku, bet pavėluotai pridavinėjau:) Todėl pamatysit, kaip planavimo įgūdžiai ir atsakomybės jausmai patys atsiras po metų kitų:)
    Pritariu ir Egidijai, ir Indrei – tobulumas paprastume. Dėl to persimečiau į Prancūzijos virtuvę ir labai ja žaviuosi… O vynas gaminant maistą man tiesiog būtinas, todėl šaldytuve visuomet stovi po butelį balto ir raudono vyno, skirto kulinarijai…

  10. egidija:

    eilinį kartą įsitikinu, kad raudoname vyne troškinta mėsa yra lengviausiai (nors ir ilgai) ir skaniausiai pagaminama. 🙂 reiks ieškoti avies kojelės 😉

  11. Indrė:

    Heh niekad turbūt nesu prieš laiką atidavus nieko, nors kiekvieną rugsėjį žadėdavau taip daryt :> ups…

    Troškinukas stulbinančiai gerai atrodo – jei kada įgysiu avienos būtinai reiks kažką tokio bandyt, nes juk visad genialumas slypi paprastume.

  12. Kristina:

    Kaip skanu!
    Ir kaip nesižavėti žmogum, kuris ne tik sugeba darbus prieš laiką atiduoti ( kaip to išmokti?), bet ir puikiai gamina.
    Fantastika!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *