Nekart sau pagalvojau: „su kokiu skoniu man asocijuojasi (arba asocijuosis) Australija?”. Nelengvas klausimas, į kurį labai daug atsakymų… Australija, kaip šalis, turi nedaug savito kulinarinio paveldo – didžioji dauguma valgių paveldėta iš britų, o tai, kad britai nelabai draugauja su geru maistu yra viešai žinomas faktas:) Australai turi vieną kitą savo „razinką”, bet dažnai ją supranta ir įvertina tik jie patys… Užtai juos labai gelbsti iš viso pasaulio atvykę tautos tautelės. Būdami žingeidūs ir priimantys visus atvykėlius bei jų atsivežtus valgius, australai bene labiausiai pasaulyje pasikaustę žiniomis apie bet kurio regiono maistą. Dominuoja čia, savaime suprantama, Azijos virtuvės, bet tai ir nestebina – Indonezija, Malaizija, Tailandas yra jų artimiausios kaimynės…
Visgi kai šiandien gaminau šią granolą (kuri, reikia pripažinti, yra netipinė, nes čia nerasite kalno avižinių dribsnių ar kitokių kruopų, vien riešutus ir sėklas), pagalvojau, kad ji greičiausiai man ir yra tai, kas reprezentuoja tikrą Australijos skonį.
Visų pirma – kokosai. Jei mūsų parduotuvėse yra tik kokosų drožlės (smulkiai sutarkuotas ir išdžiovintas kokoso riešutas), tai Australijoje kokosams skirtos kelios lentynos supermarkete: čia ir kokosų dribsniai, ir į vermišelius panašūs kokosų „makaronai”, ir smulkiau bei stambiau tarkuoti kokosų riešutai, o kur dar užšaldyti švieži kokosai ir jauni kokosų riešutai… Vieni džiovinti, kiti rūkyti, treti – apkepinti… Šioje granoloje naudojami kokosų dribsniai – ganėtinai ilgos plokščios kokosų juostelės (tokių tikrai teko matyti ir Lietuvoje, net kažkurioje degalinėje, pamenu, aptikau mažą pakelį, padėtą šalia sveikesnių užkandžių!)
Antra – makadamijų riešutai. Ar žinote, kad tai Australijos gimtasis riešutas, o jo kevalas tokio kietumo, kad jam suskaldyti reikia specialaus hidraulinio preso (nė nemėginkite perskelti riešutams gliaudyti skirtais naminiais prietaisais). Būtent todėl jūs niekada nerasite prekyboje nelukštentų makadamijų! Australai makadamijas naudoja daug kur – labiausiai kepiniuose ir desertuose, apkepindami juos karamelėje, o tada sutrupindami ir pabarstydami ant kokio gaivesnio ar šlapesnio skanėsto.
Mangai – vaisiai, dėl kurių australai kraustosi iš proto. Mangų sezonas prasideda prieš pat Naujuosius, t.y. tada, kai artėja australiška vasara. Kiekviena šeima paprastai perka po dėžę mangų (taip jie ir parduodami turguje – didesnėmis ar mažesnėmis dėžėmis), ir valgo tol, kol pasisotina, o tada iki sezono pabaigos jau mėgaujasi „normaliais” kiekiais:) Mangų desertai tuo laikotarpiu – patys madingiausi, mangus australai vartoja ir desertams, ir salotoms, ir alkoholiniams kokteiliams. Na o tie mangai, kurie lieka nesuvartoti,- džiovinami. Šioje granoloje naudojami būtent jie.
Papajos – kiaurus metus parduotuvių lentynose gulintys vaisiai, visada saldūs ir sunokę. Tiesa, atskirai padėtos nesunokę papajos – jos skirtos salotoms (pvz., tailandietiškoms „pok pok”:))
Ananasai auga ir Australijoje, ir greta esančiose salose – kol kas neišsiaiškinau kada jų sezonas, nes gerų saldžių sultingų ananasų nusipirkti galima bet kuriuo metų laiku.
Taigi, visas kalnas riešutų (kokosų, migdolų, makadamijų, anakardžių), sėklų (sezamų, linų, kanapių ir chia) bei džiovintų tropinių vaisių (papajų, ananasų, mango), sumaišytas su kokosų aliejumi ir medumi (maniškis – iš Naujosios Zelandijos pievų) ir pavirto šiandien pilnu dubeniu saldžios traškios desertinės granolos, kurią su malonumu suvartosiu su jogurtu ar nesaldžiais desertais. Jei norit šiek tiek pajusti australišką skonį, o gal tiesiog pasimėgauti atostogų kvapais ir skoniais, – kviečiu pasigaminti ir jus! Juk vasarą granola – einamiausias dalykas greitiems pusryčiams ir pasmaližiavimams 🙂
Pasiruošimas | 10 min |
Laikas | 20 min |
Porcijos |
stiklinės
|
- 125 ml kokosų aliejaus
- 160 g medaus (skysto), galite pakeisti klevų ar agavų sirupu
- ½ šaukštelio druskos
- 1 šaukštelis vanilės ekstrakto
- 140 g kokosų dribsnių (coconut flakes)
- 180 g migdolų dribsnių (flaked almonds)
- 150 g anakardžių riešutų (nekepintų) stambiai pasmulkintų
- 70 g makadamijų riešutų (nekepintų) stambiai pasmulkintų
- 75 g sezamų sėklų (nekepintų)
- 2,5 šaukšto linų sėmenų
- 2,5 šaukšto kanapių sėklų
- 2,5 šaukšto chia sėklų
- 50 g mangų (džiovintų), smulkiai supjaustytų
- 50 g papajų (džiovintų), smulkiai supjaustytų
- 50 g ananasų (džiovintų), smulkiai supjaustytų
Ingredientai
|
|
- Įkaitinkite orkaitę iki 170C. Dvi dideles kepimo skardas išklokite kepimo popieriumi. Mažame puode sumaišykite kokosų aliejų, medų, druską , vanilę. Užkaiskite ir plakite kaitindami, kol susimaišys.
- Dideliame dubenyje sumaišykite visus riešutus ir visas sėklas. Supilkite kokosų aliejų ir medaus mišinį ir gerai sumaišykite. Masę paskirstykite į dvi skardas, paskleiskite vienu sluoksniu, pašaukite kepti. Kepkite apie 20 minučių, arba kol gražiai apskrus. Nepamirškite vis pamaišyti ir sukeisti skardas vietomis, kad tolygiai skrustų. Išimkite iš orkaitės ir palaukite, kol pilnai atvės (pradžioje atrodys, kad masė minkšta, tačiau jai atvės, sukietės). Galiausia įmaišykite susmulkintus mangus, papajas ir ananasus. Laikykite sandariai uždarytame inde spintelėje iki 3 savaičių.