Kai arti pusiaujo esančias šalis pradeda čirškinti vasaros karščiai, vietiniai žmonės turi daug būdų kaip išgyventi  varginančios kaitros mėnesiais. Vieni ištisą dieną siurbčioja karštą arbatą, kiti siūlo krimsti sūdytus žemės riešutus, nes tokiu būdu norisi gerti daug vandens: taip papildomos skysčių atsargos ir tuo pačiu atstatomos prakaituojant prarastos druskos. Sutikite: karštomis dienomis norisi tingiai lindėti pavėsyje ir svajoti vien apie lengvus užkandžius.

Izraelį didžiausi karščiai kankina liepos – rugsėjo mėnesiais, o karštomis vidurvasario dienomis geidžiamiausiu užkandžiu tampa gaivinantis šaltas arbūzas. Važiuojant iš Tel Avivo į Jeruzalę arbūzų laukų nesumaišysite su jokiais kitais:  dešimtis kilometrų besitęsiantys plotai pilni tamsiai žalių “kamuolių”. Izraeliečiai augina tik tas arbūzų rūšis, kuriose nėra sėklų: vietiniai turbūt neturėtų kantrybės jas gliaudyti. Vienas nepatogumas perkant arbūzus –šie milžinai be galo sunkūs, tad jei nesi ratuotas, sunku parsitempti sultingą milžiną namo. Tačiau ir šią problemą, atrodo, imasi spręsti Izraelio mokslininkai: jie neseniai savo pažangiose laboratorijose atrado “vienos porcijos” arbūzą: šie vaikiško kamuoliuko dydžio vaisiai pritaikyti vieno žmogaus reikmėms.

arbuzas 004_01

Aš besirinkdama arbūzą  taip ir neišmokau įsiklausyti į dunksėjimą, paplekšnojus į tūlo milžiniško vaisiaus šoną. Tad verčiau pasitikiu profesionaliais turgaus pardavėjais. Beje, Jordanijos ir Palestinos miestelių turguose iki šiol galima arbūzą pirkti paprašant “Batych asikin”, kas reiškia sandėrį, jog pirksi arbūzą tik tuomet, kai pardavėjas dideliu peiliu įsmeigęs į vaisiaus šoną, išpjaus gabalėlį minkštimo ir duos pirkėjui paragauti ir arbūzo skonis atitiks pardavėjo žadėtąjį. Jei arbūzas nebus pakankamai saldus, galėsi čia pat rinktis kitą. Dar neseniai tik taip arbūzai buvo perkami ir Izraelio turguose.

Izraelyje arbūzai retai pateikiami ant stalo supjaustyti riekelėmis su nenupjauta  žieve: čia dažniausiai valgoma tik pati sultingiausia, raudoniausia minkštimo dalis, kuri meistriškai išpjaustoma kvadratiniais gabalėliais. Arbūzai čia tokie pigūs, kad niekas netaupo, ir žieves pjauna itin storai…

Anksčiau, kai arbūzais Lietuvos turguose ir pakelėse prekiaudavo linksmi gruzinai, žinojau tik vieną šio gardaus vaisiaus valgymo būdą. Kas gi būtų drįsęs su tokiu retu skanėstu eksperimentuoti? Tačiau su laiku, dažniausiai įvairiose kelionėse sužinojau kaip arbūzus galima pateikti kitaip – skaniau, įdomiau.

Pavyzdžiui, Meksikoje vietiniai arbūzą valgo ant saldaus minkštimo užlašinę laimo sulčių ir pabarstę druska bei čili pipirais! Išbandykite šį būdą tik su labai saldžiu arbūzu, antraip nusivilsite visiems laikams. Bet jei jums pasisekė išsirinkti tikrai cukringą vaisių, druska ir laimo sulčių balansas pavers jį tobulo skonio desertu!

Graikai arbūzus valgo su feta sūriu. Supjaustę dideliais gabalais arbūzą, jie šalia padeda riekę fetos, taip leisdami pačiam valgytojui pasirinkti ko labiau – saldumo ar sūrumo – jis pageidauja. Be abejo, šiame derinyje arbūzas taip pat privalo būti labai saldus.

Izraeliečiai vasarą geria arbūzų sultis – grynas, arba sumaišytas su kitų šviežių vaisių sultimis. Kartais per sietelį perkoštas sultis jie užšaldo ledų formelėse, ir tokiais arbūzinio ledo gabalėliais gardina šaltas saldžias sezoninių vaisių desertines sriubas.

arbuzo ir fetos surio uzkandis

Vakarėliuose ir priėmimuose šeimininkės sugalvoja įvairiausių būdų, kaip arbūzą pateikti tokiu būdu, kad jis tiktų valgyti pirštais. Jos vaisių supjausto taisyklingais kubeliais, kuriuose aštriu šaukštu išskobia įdubimą, ir į tą įdubimą priberia sutrupino feta sūrio. Ant kiekvieno tokio kubelio viršaus deda po kaparėlį ir puošia šviežio baziliko arba mėtos lapeliu bei pašlaksto alyvuogių aliejumi. Sunku pasakyti, ar tai užkandis ar desertasJ Bet kuriuo atveju, užklupus karščiams, – tai nepamainomas maistas!

arbuzas su feta

  1. Eglė:

    Labai ačiū. Vasarą buvo lengviau, arbūzai tiko skaniai ir esantys čia :), bet dabar jau nežinau kelinta savaitė taip noriu šito derinio, net silpna daros, matyt žiemos tamsa kalta. Bandysiu su kriaušėm 🙂

  2. Nida:

    Egle, su saldžiais arbūzais Lietuvoje sunku net sezono metu, nes pas mus jie atkeliauja ne tokie, kokius ragaujame Graikijoje, Kipre arba Izraelyje… O šiuo metų laiku tai jau išvis sudėtinga su arbūzais:) Tuo tarpu, jei jau galvoti kuo arbūzą pakeisti, tai ieškočiau saldžių ir sultingų vaisių. Pamėginčiau su labai saldžiom kriaušėm. Manyčiau, kad ir konsistencija, ir skonis tiktų.

  3. Eglė:

    Laba,
    svajoju apie šį užkandį ilgai, bėda su arbūzais šiuo metu. Ar galima arbūzą pakeisti kažkuo?

  4. Nida:

    Ačiū visoms dar kartą!:) Dovile, sako, apsinuodyti galima kai perpjautus arbūzus perki turguje (ar parduotuvėje), nes neaišku kokiu peiliu pjauna, ir kokių bacilų užneša. Tikiuosi ir tavo vyrui taip nutiko. Arba gal persivalgė?…

  5. Dovilė:

    Nida, labai gražios nuotraukos. O ir rašai gerai.
    Vyras vaikystėje buvo labai apsinuodyjęs arbūzais. Tais pirktais iš pietinių draugiškų respublikų gyventojų pakelėje, tai mums namuose uždrausta arbūzus valgyti;-)

  6. Kristina:

    Mmmm, atrodo labai gerai, taip ir norisi paragauti. O nuotraukos, nuotraukos!.. Kaip originaliai papuošta (žirnių virkštimis?), na super.

  7. Nida:

    Merginos, ačiū ačiū – arbūzas tiesiog tobulas objektas fotogarafavimui: drėgnas, raudonas, ryškus… O dar jei saulė spigina… Bet jis ir skanus, ne vien fotogeniškas:)

  8. Vita:

    Skaitau, žiūriu nuotraukas, galvoju, nu kur aš jas mačiau.. Po to prisiminiau, jog Lietuvos rytą savaitgalį skaičiau 😀 Taip gaiviai tas arbūzas atrodo, nes seilės kaupiasi 🙂

  9. Vilma:

    Nuotraukos, tiesiog penas akims 🙂
    O šį – arbūzo ir fetos – derinį bandau ir neišbandau jau kelinti metai… reikia prisiruošti pagaliau!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *