Kol Lietuva mėgaujasi kiekviena saulėto pavasario diena, noriu jums papasakoti apie vieną rudeninį renginį Pietų Australijoje, kuriame dalyvauju jau antrus metus iš eilės. Tai „Tasting Australia” festivalis, skirtas geram maistui, geram vynui, naujoms žinioms, potyriams ir gerai nuotaikai. Be kita ko, Pietų Australija – tai regionas, kuriame pagaminama bene daugiausiai australiškų vynų, tad didelė tikimybė, kad tie, kuriuos ragaujate Lietuvoje, atkeliavo būtent iš šio Australijos pakraščio.
Tasting Australia – kasmet vykstantis nuostabus maisto festivalis Adelaidėje
Adelaidė, Pietų Australijos valstijos sostinė, seniai tarp vietinių įvardijama kaip gurmaniškiausias miestas! Skirtingai nuo Sidnėjaus ir Melburno, kur, mano akimis, ypač dominuoja Azijos šalių virtuvės (tuo jokiais būdais nesiskundžiu, tik konstatuoju faktą :)), Adelaidėje kiekviena gera pasaulio kulinarija turi erdvės suspindėti, nebūti užgožta kitų virtuvių, ir žmonės tą kulinarinių kultūrų spalvotumą tikrai labai vertina. Gal skaitėte spaudoje, jog Pietų Australijos premjeras – lietuvis Peter Malinauskas – vienas labiausiai spindinčių visos šalies politikų, kuriam prognozuojamas ir visos Australijos Premjero portfelis. Iš Adelaidės kilęs ne vienas Australijos įžymybė šefas, Adelaidėje yra net keletas Master Chef Australia nugalėtojų įsteigtų maitinimo vietų (viename jų – „Gaja by Sashi” šiam vakarui rezervavau stalelį :)), Adelaidės klimatas ko ne kiaurus metus leidžia turėti puikios kokybės ingredientus, bet svarbiausia, kad žmonės išmano apie maistą, juo domisi ir be proto mėgaujasi, šia kryptimi keliauja ir viso pasaulio gurmanai turistai.
Festivalis vyksta net 10 dienų, miesto centre nuo ryto iki vakaro verda puodai….
Nenuostabu, kad Tasting Australia renginys Adelaidėje tęsiasi kasmet 10 dienų, visuomet rudenį, kai vynuogės nuskintos ir vynas supiltas į statines, kai pati rudens derliaus šventė, ir kai visi po vasaros atostogų jau nulipę nuo banglenčių ir turi laiko ilgiems pasisėdėjimams prie stalo.
Australijoje vynuogės skinamos kovą, todėl gegužės pradžioje visas vynas jau būna supilstytas į statines
 
Jei palyginčiau su Lietuvoje vykstančiomis mugėmis (o šis renginys tikrai yra ne kas kitas, kaip gatvės mugė!), iškart išskirčiau tokius skirtumus ir pastebėjimus: nežinau ar bent viena lietuviška mugė yra išskirtinai apie maistą! Man rodos, kad maistas yra tik gatvinės turgaus prekybos pačiais įvairiausiais dalykais nedidelė dalis (nuo medinių šaukštų iki papuošalų, nuo nertų suknelių iki pirštinių ir kepurių vasarą, nuo molinių statulėlių iki kiniškų niekučių… Nesu lietuviškų mugių gerbėja, tai galiu būti neobjektyvi ir ne iki galo surašyti asortimentą). Negana to, lietuviškų mugių maistas, mano akimis, yra toks nykus ir toks „apie tą patį”, kad sužavėti jis gali nebent atsitiktinai čia užklydusį turistą, kuris visa tai mato pirmą kartą. Tie patys bliūdai troškintų kopūstų ir karkų, tie patys apdegintų mažučių šašlykų iešmai, keisti troškiniai ir srėbalai – nieko nič nieko naujo, šviežiai prie tavo akių gaminamo, autentiško, kitokio, sveikesnio modernesnio, nustebinančio…. Tos „mugės”, kai jau atsidaro sezonas, vyksta ko ne kiekvieną savaitgalį vis kitame mieste, ir jos tarsi klonuotos – visada apie tą patį, visada tie patys dalyviai ir tas pats repertuaras…
 
Kuo kitokia maisto šventė man pasirodė Adelaidėje? Visų pirma, ji išskirtinai apie maistą ir gėrimus. Čia jokių plastmasinių niekučių, net suvenyro nenusipirksite, jei ir labai norėtumėt. Vieninteliai du daiktai, kuriuos išties galite parsinešti namo apsilankę maisto mugėje, – tai puiki Rydel vyno taurė (6 AUD) arba metalinė lėkštė su renginio logotipu (irgi 6 AUD), kuri tikrai pravers piknikams gamtoje (beje, jei pageidaujat, ir taurę vynui, ir lėkštę patiekalams galite iš namų atsinešti savo!). Ir viena ir kita skirta mugės maistui ir gėrimams, jei nenorit valgyti iš popierinės lėkštės (vyno į plastmasinę stiklinę pilti niekas net nesiūlo, nes tai būtų nepagarba vynui). Beje, kai jau ta lėkšte ir taure iki soties pasinaudoji vaikščiodamas nuo vienų mugės maisto gamintojų prie kitų, ir išragavęs kelių rūšių vynų, prieš susiruošus namo, kad nereiktų rūpintis kaip tą suteptą lėkštę ir taurę parsinešti namo, tau jas tiesiog pakeičia švariomis! Man visai patinka, kad namuose jau turėsim 4 Rydel taures – dvi iš pernai, ir dvi iš šių metų renginio 🙂 
Šventėje maistas ruošiamas visąlaik aplink zujant žiūrovams ir valgytojams
Grilio mėsa, picos, porketos, gatvės maistas… Čia galima paragauti visko, ir viskas labai šviežia
Viskas Tasting Australia lauko virtuvėse gaminama šviežiai, kiekvienas vilioja savais skoniais ir aromatais
Azijos virtuvė Australijoje visada madoj 🙂
Gatvės maistas sukurtas jį ruošti greitai ir valgyti gatvėje!
Adelaidėje vykstanti mugė turi tris šūkius: Eat, Drink, Learn, ir visas 10 dienų čia galima tai daryti kiaurą parą
Apart to, kad maistas „Tasting Australia” aikštėje išties nuo pradžios iki pabaigos gaminamas vietoje (viską gali stebėti – nuo tešlos minkymo picai iki besisukančių porketų pjaustymo, paelijos maišymo, kiniškų dumpling’ų vyniojimo, jūros gėrybių troškinimo ar indiškų samosų skrudinimo), specialiai pastatytuose pavilionuose vyksta dar ir edukaciniai renginiai. Vienas pavilijonas skirtas gėrimų degustacijoms, kur 50-70 svečių kas vakarą susėda prie ilgų stalų ir klausosi paskaitų apie vyndarystę bei degustuoja skirtingų gamintojų produkciją (kainos apie 100-200 AUD). Kitame pavilione – „scena” įžymiems šefams. Prie taip vadinamo „šefo stalelio”, suformuoto U raide, susėda iš anksto bilietus įsigiję gurmanai (600 AUD žmogui) ir stebi visos degustacinės vakarienės su pritaikytais gėrimais gimimą tiesiai prieš savo akis.
Dar vienas pavilionas skirtas pasakojimams ir įkvepiančioms istorijoms – čia žmonės tiesiog sėdi patogiuose krėsluose, gurkšnoja vyną ar kavą, ir klauso išties įdomių nutikimų! Šie renginiai nemokami, tačiau reikia spėti užsiregistruoti, kad paklausytum kokio nors sėkmingai veikiančio emigrantų šeimos įkurto restorano sėkmės istorijos, o gal kokios kulinarinės knygos autoriaus pasakojimo apie jo maisto keliones, o gal Michelin žvaigždutėmis įvertiname restorane dirbusio šefo pasidalintus karjeros vingius… (kaip gerai, kad man pasisekė gauti bilietą į užburiančią sėkmės istoriją, papasakotą geriausiu Pietų Australijoje restoranu pripažinto šefo Jusin James istoriją…) Australijoje viską įprasta planuoti, tad čia nebūna taip, jog patalpa lūžta nuo sugužėjusių svečių ir visiems susirinkusiems nebūtų kur atsisėsti. Viskas čia suplanuota, paskaičiuota ir priderinta taip, kad visi jaustųsi patogiai.
Mugė- vieta pademonstruoti savo sugebėjimus visiems, kam maistas – šventas reikalas 🙂
Savo sceną turi ir vyno gamintojai bei kokteilių meistrai
Įžymybės šefo Justin James paskaita
Toliau nuo miesto centro, vynuogynuose ir organiniuose ūkiuose vyksta workšopai ir praktinės pamokos apie duonos kepimą, apie produktų auginimą, sūrių gaminimą, kiekvienas savaip įdomus ir praturtinantis unikaliomis žiniomis…
Bilietai į šiuos specialius renginius iššluojami per turbūt pirmą valandą, vos internete paskelbus visą festivalio programą… Nors aš susigriebiau likus pusei mėnesio iki jo pradžios, tesugebėjau nugriebti paskutinį bilietą į vieną iš Express Lunch sesijų, kurios nuotraukas matote šiame poste:) Tai iš Meksikos atvykusios ir nuo pop-up vakarienių savo namuose karjerą pradėjusios šefės Daniella Guevara gaminti pietūs. Bilietus visi nusiperka internetu (45 AUD), meniu – tik vienas vienintelis patiekalas (lėtai troškinti jautienos šonkauliai su žaliųjų pomidorų salsa ir troškintomis juodomis pupelėmis bei kukurūzų tortilija) ir taurė vyno. Viskas pagaminta iš produktų, užaugintų organiniame ūkyje. Kiekvienas svečias būna iš anksto „priskirtas” tam tikram staleliui (visi staleliai turi savo pavadinimus, maniškis vadinosi „riesling”:)), tad jokios sumaišties kas kur sėdi, kiekvienam rezervuota savo vieta. Pietūs tetrunka ne ilgiau nei valandą, ir per vienos dienos pietus keliais užėjimais pamaitinama apie 300 žmonių! Paprastai tai žmonės, darbo dieną užsukę į pavilioną per pietų pertrauką.
 
Mugės rėmėjai ir produktų tiekėjai – aplink Adelaidę esantys daržovių ir vyno ūkiai
Express Lunch – tai greitų dienos pietų atitikmuo, tik tuos pietus gamina kaskart vis kitas įžymus šefas
Užsisakyti stalelį būtina iš anksto, visi bilietai į express pietus būna parduoti pirmą mugės dieną…
Aš papuoliau į meksikietiškų patiekalų fiestą 🙂
Pagrindinėje aikštėje vykstanti maisto šventė atvira nuo ryto iki vėlyvo vakaro, čia nuolat gyvai groja muzikantai arba DJ’ai, puiki atmosfera, labai gera nuotaika, jokių pergėrusių ar keistai besielgiančių svečių (tiesa, aplink aiškias unifromas vilkintis vienas kitas privačių kompanijų apsaugos darbuotas, jei prireiktų:)), žmonės iki vėlyvo vakaro sėdi su vaikais ir visiems be proto smagu….
Tasting Australia
Gal ir Lietuvoje galėtų kada nors įvykti kažkas panašaus? 🙂
 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *