Pastarojo mėnesio mūsų būrelio „Come in to my Kitchen” susitikimo aš laukiau bene labiausiai. Kai tik Larraine, viena iš mūsų būrelio narių, pakuždėjo man savo idėją, žinojau, kad tai bus vienas įdomiausių mūsų kulinarinių pasimatymų virtuvėje. Larraine gimusi ir augusi D. Britanojoje, būdama jauna ji atsikraustė į Australiją ir čia pragyveno visą savo amžių. Australė pagal gyvenamą vietą, tačiau britė pagal manieras, pomėgius ir domėjimosi sritis, Larraine negalėjo praleisti progos kartu su mumis atšvęst naujojo karaliaus karūnavimo ir papasakoti apie Karolio motinos karalienės Elžbietos karūnaciją, kurią ji kuo puikiausiai pamena!!

„Aš buvau šešiametė, kai mama man į kambarį atnešė puošnią žydrą suknelę ir skrybėlaitę ir pasakė, kad šiandien eisime pas mano tetą švęsti karūnavimo dienos”- pamena Larraine 1953-uosius. Tai buvo pirmas kartas, kai karūnavimo ceremonija buvo transliuojama per televiziją, tad kas tik išgalėjo, Anglijoje puolė pirkti televizorius! Toli gražu ne kiekvienuose namuose televizorius buvo, todėl susirinkti pas tuos, labiau pasiturinčius, kad galėtų pamatyti tikrą stebuklingą vaizdus atkuriančią „dėžę” daug kam tuomet prilygo stebuklui! 

Tautai buvo paskelbtas ir specialus receptas, sukurtas būtent šiai progai, kuriuo, kaip buvo tikimasi, žmonės galės vaišintis švęsdami karalienės Elžbietos įžengimą į sostą. Receptas buvo sukurtas garsiojoje Le Cordon Bleu mokykloje, kurią dar po dešimtmečio pabaigs ir mano bičiulė Larraine! Tačiau tąkart „Elžbietos viščiukas”, kaip iki šiol jį vadina daugelis britų, visus paliko be amo… Kur gi ne – sultinga virta vištiena buvo patiekta su itin aromatingu majonezo padažu, spinduliuojančiu saldumu, rūgštumu ir aitrumu, o gana nuobodžioje britų virtuvėje tokios skonių kombinacijos buvo tikrų tikriausia naujovė. Elžbietos viščiukas (Chicken Elizabeth) arba Karūnacijos viščiukas (Coronation Chicken) taip pritapo britų visuomenėje, jog iki šių dienų šis patiekalas muša visus populiarumo rekordus, tai vienas geidžiamiausių įdarų sumuštiniams, ir niekada nepabostantis valgis didelių šeimos švenčių metu. 

Turiu pasakyt, kad perskaičiusi Elžbietos viščiuko receptą, kažin ar būčiau ėmusis jį gaminti 🙂 Skeptiška buvau ir tada, kai Larraine mums demonstravo šio patiekalo gaminimo procesą („tiek majonezo??”, „džemai, svogūnai ir majonezas??” „curry prieskoniai britiškoje virtuvėje?”), bet užteko paragauti, kad dar kartą įsitikinčiau: gerus dalykus patikrina laikas. Ne kiekvienam specialia proga sukurtam receptui lemta „išgyventi” 70 metų, o šis tikrai to vertas. 

Elžbietos viščiukas patiekiamas šaltas – juk karūnavimas vyksta vėlyvą pavasarį, kuomet britai mėgaujasi puikiu saulėtu oru ir šiluma (na, šių metų Karolio karūnavimas buvo kiek prastesnis orų prasme), tad žmonės dažnai švenčia savo terasose, parkuose. Šiek tiek pasidomėjau ir apie karūnavimui specialiai kuriamus receptus – jie paprastai skirti masėms, tokių receptų tikslas – kad žmonės lengvai galėtų juos pasigaminti patys. Paprastai siekiama, kad nereiktų nei kokios nors ypatingos technikos, nei specialių sugebėjimų, taip pat pageidautina, kad visą darbą būtų galima nudirbti gerokai iš anksto ir visiems kartu mėgautis švente. 

Na ar ne tobulas sprendimas bet kokiai kitai vasariškai (ir ne tik vasariškai) šventei, kai vienoje lėkštėje galima patiekti puošnų, skanų, pasotinantį minią žmonių patiekalą? 

Larraine su manim pasidalino ir jos australiškuose namuose nuo seno gaminamo Elžbietos vištienos receptu. Moters vaikai ir anūkai tiesiog iš proto eina dėl šio valgio: kai mama pakviečia visus pietų, pirmas klausimas būna „ar bus to geltono viščiuko?”. Visos Larraine ir jos vyro gimtadienio šventės buvo švenčiamos būtent su šiuo patiekalu, ir jų šeimos bičiuliai jau neįsivaizduoja kitokio meniu 🙂 Būdama 1966 metų Londono Le Cordon Bleu mokyklos absolventė, Larraine yra tikra virtuvės profesionalė – ji daugelį metų vadovavo savo pačios maisto tiekimo įmonei (catering), su vyru persikrausčiusi gyventi į Havajus, ten kurį laiką dirbo kulinarinėje mokykloje, kulinarijos paslapčių vasaros sezono metu mokė kruiziniuose laivuose atostogaujančius keleivius, o ir iki šių dienų ji nepavargsta organizuoti piknikų, arbatėlės susibėgimų, paplepėjimų virtuvėje ir visokių kitokių skanių ir įdomių renginių. 

Pietums padengtas stalas
Larraine namuose viskas labai britiška 🙂
Kitchen
Larraine virtuvė nedidukė, bet čia telpa viskas, ko reikia paruošti valgius kad ir 100 žmonių!
Aštuoniasdešimtmetė Larraine – tikra virtuvės profesionalė
Le Cordon Bleu diplomas kabo garbingoje Larraine virtuvės vietoje
Chicken Elizabeth
Elžbietos viščiukas (Chicken Elizabeth) – receptas, populiarus jau 70 metų
Print Recipe
Karališkas patiekalas: Elžbietos vištiena
Šventiškas patiekalas, sukurtas Anglijos karalienės Elžbietos karūnavimo proga 1953 metais. Receptas labai lengvai paruošiamas ir skirtas pamaitinti miniai
Virtuvė Britų
Raktažodis vištiena
Pasiruošimas 15 min
Laikas 20 min
Porcijos
porc
Ingredientai
Troškintai vištienai
Majonezo padažui
Virtuvė Britų
Raktažodis vištiena
Pasiruošimas 15 min
Laikas 20 min
Porcijos
porc
Ingredientai
Troškintai vištienai
Majonezo padažui
Procesas
  1. Pirmiausia išvirkite vištienos krūtinėles. Į puodą sudėkite krūtinėles, svogūnus ir citrinos gabalėlius, supilkite baltą vyną ir tiek vandens, kad krūtinėlės būtų pilnai panirę skystyje. Sudėkite prieskonius - lauro lapus, čiobrelius, petražoles, įberkite druskos ir pipirų. Užkaiskite puodą, lėtai užvirkite ir ant labai mažos ugnies troškinkite krūtinėles, kol mėsa taps balta (prapjaukit patikrinti), pilnai išvirusi. Nuimkite puodą nuo kaitros ir palikite krūtinėles atvėsti skystyje, kuriame jos virė. Išvirti krūtinėles galite likus 1-2 dienoms iki patiekimo - laikykite jas sultinyje.
  2. Vidutinio dydžio keptuvėje įkaitinkite aliejų ir apkepinkite svogūnus, tik kol jie taps minkšti ir skaidrūs. Neleiskite svogūnams apskrusti, antraip jie įgaus kartumo. Bebaigiant svogūnams kepti įmaišykite kario prieskonius, pakepinkite apie minutę, kad prieskoniai atsiskleistų, tada įmaišykite raudonųjų serbentų uogienę ir dar pakepinkite, kol uogienė suskystės. Nukelkite nuo ugnies ir leiskite šiek tiek atvėsti.
  3. Į dubenį sudėkite majonezą. Keptų svogūnų masę supilkite į sietelį, išgramdykite viską, kas liko keptuvėje, ir patrindami mediniu šaukštu nukoškite aromatingą skystį į dubenį su majonezu. Sumaišykite - majonezas taps gelsvas ir aromatingas. Įmaišykite abrikosų džemą ir plaktą grietinėlę, paragaukite, ar netrūksta druskos, saldumo. Majonezo padažas turėtų būti ganėtinai saldus su švelnia rūgštele. Jo konsistencija - į skystesnę pusę (žr. nuotraukoje) - jei jūsų padažas gavosi pernelyg tirštas (kaip grietinė ar majonezas), praskieskite jį trupučiu verdančio vandens (ir nepamirškite po to patikrinti skonio)
  4. Prieš pat patiekiant išimkite vištieną iš sultinio ir rankomis suplėšykite ją pailgomis juostelėmis arba supjaustykite peiliu norimo dydžio gabalėliais (kad juos būtų pagogu svečiams įsidėti iš bendros lėkštės ir valgyti šakute). Sudėliokite vištieną į serviravimo lėkštę ir ant viršaus užpilkite majonezo padažą. Galite pabarstyti kajeno pipirais arba pakepintais migdolų riešutais, papuošti žalumynais. Patiekite su ryžių salotomis arba paskrudinta balta duona bei žaliomis daržo salotomis.

Komentarų apie "Karalienės Elžbietos vištiena": 8

  1. Nida:

    Aušra, citrinas reiktų dėti su žievele – žievelės suteiks skonio.
    PS. Labai ačiū už komplimentus 🙂

  2. Aušra:

    Ačiū Jums už įdomius ir patikrintus receptus.
    Norejau paklausti – ar citrinos gabalėlius kaitinti su visa žievele?

  3. Nida:

    Asta, kaip nuostabu, kad išbandėt!! O ir proga tam – kuo puikiausia:)

  4. Asta:

    Ačiū, Nida! Šis receptas jau buvo man pro akis ir ausis praslydęs, bet neužsikabinęs. O Jūsų pasakojimas užkabliavo taip, kad buvo net naminis majonezas šiam patiekalui susuktas, o karališka vištiena suvalgyta Eurovizijos finalo žiūrėjimo proga kartu su šaltibarščiais. Tokiu meniu palaikėme lietuvę pas anglus😀
    Puikus nesudėtingas patiekalas su karališka istorija! Dėkui!

  5. Nida:

    Violeta, ačiū už tokią mielą žinutę!! Išties labai miela, kai susirenka panašių pomėgių žmonės, tada nėra nei amžiaus, nei tautybių skirtumo – visi tiesiog mėgaujasi skaniais patiekalais ir geromis istorijomis…. O man malonumas jomis pasidalinti.

  6. Violeta:

    Nida,
    dekoju uz recepta, kuris turi tokia ispudinga istorija. Labai susigundziau geltonojo visciuko receptu, nes vistiena musu seimoje yra dazniausiai valgoma mesa. Tikrai gaminsiu.
    Ir labai dekoju uz toki idomu pasakojima ir nuostabias nuotraukas! Kaip malonu pamatyti energijos ir gyvenimo dziaugsmo pilna ponia Larraine, jos ispuoseletus britiskus namus, nuostabiai padengta stala ( be visokiu perkrautu beprasmiu dekoru) ir isgirsti apie jos nueita profesionalu virtuves kelia! Isivaizduoju, kiek malonumo patyrete Jus, Nida, dalyvaudama tame susitikime gyvai, jei jau as tiek dziaugsmo patyriau skaitydama.
    Ir tikrai, gerai gaminti nebutina didziule virtuve su 1000 ivairiu rakandu, kurie daznai guli kazkur… Reikia aistros, meiles ir noro! Na, o jei dar ir profesionalios zinios prisideda ( kaip ir Larraine atveju), tuomet gaunasi tikri sedevrai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *